Konkurence kā virzošais spēks liek ikvienam uzņēmējam būt labākam par otru, iegūt patērētāja atzinību un panākt, ka piedāvātais produkts tiks realizēts ātrāk, iespējam, pat par lielāku cenu. Konkurencei ir arī labvēlīga nozīme attiecībā uz patērētāju, jo konkurences ceļā tiek apmierinātas patērētāja vajadzības un vēlmes.
Konkurences apstākļos uzņēmumam ir nepieciešams sākt ar pašu konkurences pozīciju noteikšanu, ir jāizvirza darba mērķi, kas sastāv no vēlamiem ienākumiem, tirgus daļas un peļņas, un pēc tām jānoformulē jaunas pozīcijas nepieciešamās stratēģijas sasniegšanai. Šādos apstākļos mārketinga stratēģijām ir centrālā vieta.
Konkurences stratēģijas uzdevums ir pārnest uzņēmumu no esošās pozīcijas uz stiprāku pozīciju. Tas tiek panākts adaptējoties ārējiem spēkiem: konkurencei, tirgus pārmaiņām, tehnoloģiju attīstībai; kā arī nosakot un novedot uzņēmuma resursus saskaņā ar iespējām, kas paveras uzņēmuma priekšā.
Globalizācijas procesu ietekmē klienti paliek ar vien prasīgāki, kas ietekmē konkurentu cīņu par labāku preci, arvien lielāka kļūst vajadzība pēc jaunievedumiem tirgū un tirgus attiecībās. Tiem jābūt izdevīgākiem, efektīvākiem, lētākiem un estētiskākiem. Brīvā tirgus ekonomikas sistēmā patērētāji un ražotāji maina savas preces un pakalpojumus daudzos konkurējošos tirgos. Ekonomiskā sacensība, konkurence ir tirgus saimniecības neatņemama pazīme, uzņēmēju, firmu, ekonomiskās rīcības un motivācijas elements. …