Uzņēmuma kapitāls un tā struktūra
Uzņēmuma funkcionēšanai ir nepieciešami noteikti materiālie un finansu resursi. Resursus nodrošina veicot naudas vai mantas ieguldījumus uzņēmumā, to būtiskākā īpatnība ir tā, ka uzņēmējdarbības procesā tie palielina savu sākotnējo vērtību. Tāpēc šos resursus sauc par kapitālu.
Kapitāls ir uzņēmējdarbībā izmantojamo līdzekļu kopums, kas novērtēts naudas izteiksmē.
Kapitāls tulkojumā no latīņu vārda capitalis nozīmē ”galvenais”. Kapitāls tiek lietots ar dažādām nozīmēm, ja apskata kapitālu kā ražošanas faktoru, tad šajā gadījumā tiek domāti ražošanas līdzekļi. Cits uzskats ir, ka kapitāls ir visi resursi, kas ieguldīti uzņēmējdarbībā.
Izmantošanas gaitā pēc noteikta laika kapitāls kļūst par kapitalizētu pievienoto vērtību, kuru izmanto ražošanas paplašināšanai un uzņēmuma attīstībai. Kapitāla obligāts nosacījums irtā aprite jeb kustība.
Kapitāls var būt gan lieta (naudas līdzekļi, ražošana izmantojamās ēkas, iekārtas un materiāli), gan īpašuma attiecības.
Kapitāls ir vērtība, kas ražošanas procesā rada virsvērtību (peļņu). Lai kapitāls varētu radīt virsvērtību, tas jāiegulda uzņēmējdarbībā. Jo tikai ieguldīts kapitāls var radīt peļņu tā aprites laikā.
Uzņēmuma darbības pamats ir naudas kapitāla veidošanas process, kas nepieciešams uzņēmuma darbības nepārtrauktai norisei, atjaunošanai un paplašināšanai.
Kapitālu uzņēmumā iegulda divās formās, kuras atšķiras ar kapitāla aprites īpatnībām:
ar aprites ātrumu,
ar kapitāla vērtības kompensāciju.
…