Neviens uzņēmums – “ekonomiski integrēta, tehniski organizēta saimnieciska vienība, kas juridiskas personas statusā ar tai norobežoto īpašuma daļu veic uzņēmējdarbību, tam raksturīga relatīva ekonomiskā un juridiskā patstāvība un produkta ražošanas vai pakalpojuma sniegšanas tehnoloģiskā pabeigtība”1 – nespēj strādāt pašplūsmā un bez uzraudzības. Visus tajā notiekošos procesus ierosina, organizē un noteiktā kārtībā vada cilvēki – uzņēmuma darbinieki. Uzņēmuma vadība tiek īstenota nepārtraukti pieņemot dažāda veida lēmumus, kuri nosaka uzņēmuma darbību, lai pēc iespējas optimālāk tiktu sasniegti nospraustie mērķi – pārdodot noteikta veida produkciju vai sniedzot pakalpojumus – iegūt maksimālu peļņu.
Katrā uzņēmumā ir savas finanses, tas ir, naudas attiecības, kas veidojas patstāvīgas naudas aprites procesā. Finanses ir uzņēmuma, kurš veic saimniecisko darbību, galvenais elements. Lai uzņēmums spētu veiksmīgi funkcionēt, ir nepieciešams tā rīcībā esošos finansus resursus organizēti vadīt. Finansu vadībā ietilpst plānošana, finansu uzskaite un analīze, kuras pamats ir grāmatvedības uzksaites dati un turpmākās saimnieciskās darbības iespējamais vērtējums.
Šo tematu es izvēlējos, lai noskaidrotu finansu vadības lomu uzņēmuma darbībā, jo attīstoties dažādiem uzņēmējdarbības jomām, finansu vadība iegūst arvien lielāku nozīmi uzņēmuma optimālas funkcionēšanas nodrošināšanā.
Katrs uzņēmuma vadītājs, izveidojot savu uzņēmumu, tiecas gūt panākumus, kuri savukārt ir atkarīgi no vadītāja pieņemto lēmumu atbilstības pastāvošajiem tirgus apstākļiem, no uzņēmuma īstā darbības virziena izvēles un nepieciešamo resursu un funkcionēšanas apstākļu nodrošināšanas. Uzņēmumā strādājošajiem ir jāzina, ko un kādā daudzumā ražos, cik liels kapitāls ir jāiegulda ražošanā un kur to ir iespējams iegūt, kā arī kādas būs produkcijas ražošanas un realizācijas izmaksas. …