Uzņēmējdarbības vide Latvijā pedējos gados sākusi stipri vien mainīties. No vienas puses, tā palēnām sakartotāka, no otras puses, iezīmējas arvien skaidrāks konkurences pieaugums. Tirgus tiek piesatināts, un arvien grūtāk kļūst darboties, nedomajot par konkurenci, darbības aktivitāti un rentabilitāti. Arvien lielāku nozīmi iegūst uzņēmuma vadītāju zinašanas un kompetence.Vādītājiem un īpašniekiem nemitīgi jādomā, ar ko uzņēmums īsti pelna naudu, kā varētu pelnīt vairāk, kāpēc netiek pelnīts pietiekami daudz, ko vajadzētu mainīt ikdienas darbā, varbūt ir jāizvēlas citi produkti, citi tirgi un pakalpojumi? Konkurenci veido ne tikai vietēji uzņēmumi kas kļūst arvien pieredzējušāki, bet arī ārvalstu kapitāls, un, paturot prātā perspektīvu iestāties ES, var sacīt, ka nākotnē strādāt noteikti nebūs vieglāk.
Lai uzņēmums varētu domāt par nākotni, pirmkārt, ir niepieciešama esošas situācijas analīze.Šeit jāatceras, ka uzņēmuma darbības analīze visaptverošs process, tajā ietilpst gan finansu analīze, gan uzņēmuma saimnieciskas darbības stipro un vājo pušu, arī iespēju un draudu analīze. Nepietiek izskaitļot, kāda peļņa tiek gūta no katra ieguldīta lata, ir jādoma, piemēram vai iesrējams pelnīt vairāk, paaugstinot apgrozījumu ar tiem pašiem rentabilitātes radītājiem, vai arī jāizvelas produkts, ko var pārdot ar lābāku izcenojumu.
Varbūt ir iespējams kapināt bruto rentabilitāti, vai arī samazināt izdevumus? Finansu radītāji pēc būtības atspoguļo uzņēmuma darbību- tie parāda, vai ir sakartoti mārketinga, pārvaldes un ražošanas jautājumi, kā tiek organizēts darbs, kada ir kontrole uzņēmumā.
Tie ir kā bridinājuma signāls, kas atklāj problēmātiskās vietas uzņēmumā un parasti norada nebūšanu cēloņus un to novēršanas cēļus. …