Cilvēkiem savā saimniecībā jau kopš seniem laikiem ir bijusi nepieciešamība saskaitīt iegūto ražu, medījumus, izveidotos māla podus un vēl dažādus priekšmetus un lietas. Veidojoties darba dalīšanai, paplašinoties ražošanai un tirdzniecībai vēl vairāk palielinājās nepieciešamība veikt uzskaiti. Mūsdienās uzskaite jau ir noteikta ar likumu kā grāmatvedības kārtošana, uzskaite, nodokļu aprēķins, peļņas aprēķins. Lai uzņēmējdarbību varētu veikt sekmīgi grāmatvedības dokumentu skaitļu rindās un tabulās arvien vairāk sāk iedziļināties arī paši uzņēmēji lai analizētu uzņēmuma ekonomisko stāvokli, uzņēmuma vājās un stiprās puses. Tā kā uzņēmums strādā ekonomiskajā vidē, nevis uz vientuļās salas, tas meklē jaunus sadarbības partnerus un kontaktē ar citiem uzņēmumiem. Meklējot jaunus sadarbības partnerus, jaunas darba nišas uzņēmuma vadītāji vēlas uzzināt ko vairāk par saviem esošajiem un topošajiem sadarbības partneriem nekā viņu piedāvāto preču un pakalpojumu klāstu vai atrašanās vietas nozīmīgumu iespējamai sadarbībai, viņi vēlas noskaidrot kāds ir to ekonomiskais stāvoklis un vieta preču un pakalpojumu tirgū.
Atjaunojoties Latvijas neatkarībai un strauji uzsplaukstot uzņēmējdarbībai, uzņēmumu gada pārskati tiek sagatavoti saskaņā ar Starptautiskajiem grāmatvedības standartiem. Līdz ar to arī mūsu ārzemju sadarbības partneri var iepazīties ar uzņēmumu finansiālo stāvokli un izdarīt attiecīgos secinājumus.
Kursa darbam ir teorētisks raksturs.
Pieejamā literatūrā un praksē pastāv vairākas ekonomisko rādītāju aprēķināšanas metodes. Pastāv dažādi uzskati par atsevišķu ekonomisko rādītāju aprēķināšanas metodi, un tāpēc es savā darbā izmantojot šo rādītāju kopumu, centīšos atrast kopsaucēju, analizējot konkrētu mazumtirdzniecīibas uzņēmumu - SIA “Estrella”.
Mana darba mērķis ir veikt Sabiedrības ar ierobežotu atbildību “Estrella”, finansu rādītāju analīzi par trīm gadiem (no 2001. gada līdz 2003. gadam) un sniegt savu vērtējumu par tiem. Apzināties uzņēmuma finansiālās iespējas. Sniegt priekšlikumus uzņēmuma finansiālās darbības uzlabošanā.
Uzdevumi, kas jāveic, mērķa sasniegšanai:
Finansu koeficientu aprēķins;
Uzņēmuma finansu rādītāju horizontālā (dinamiskā) analīze;
Uzņēmuma finansu rādītāju salīdzināšana ar citu nozares uzņēmumu finansu rādītājiem.
Darbā izmantoti dati no šādiem avotiem:
ekonomiskā literatūra;
uzņēmuma gada pārskati;
uzņēmuma iekšējās finansu atskaites;
uzņēmuma arhīva materiāli.…