Jebkura uzņēmuma vadītājs vada ne tikai savu uzņēmumu, bet galvenokārt cilvēkus, kuri īsteno uzņēmuma un arī savus personīgos mērķus. Ikviens sekmīgs uzņēmējs apzinās, ka darbaspēks ir tikpat svarīgs ražošanas faktors kā kapitāls un no tā lielā mērā ir atkarīgi uzņēmuma darba rezultāti. Profesionāls personāls ir viens no faktoriem, kas dod iespēju konkurēt tirgū un iegūt uzņēmumam labu slavu.
Lai uzņēmums varētu sekmīgi darboties tirgū, tā darbam ir jābūt labi organizētam. Personāla vadība ir darbs ar cilvēkiem, vadītāja un padoto darbinieku nepārtraukts saskarsmes process. Darbs ar personālu neaprobežojas tikai ar algu izmaksām, tā ir vesela uzdevumu sfēra jeb uzņēmuma personāla politika. Personāla vadības uzdevums ir radīt maksimāli pozitīvu ikviena darbinieka attieksmi pret savu darbu, rūpējoties par vidi, kurā viņš strādā, darba apstākļiem, atalgojumu, karjeras iespējām utt. Personāla politikas jautājums ir ne tikai darbinieka profesionalitāte, bet arī cilvēks ar savām problēmām kopumā – darbā, sadzīvē, ģimenē. Personāla vadībā svarīga ir individuāla pieeja katram darbiniekam atsevišķi. Jebkura uzņēmuma personāla vadības procesa mērķi, saturs, formas un metodes jāizvēlas, ņemot vērā cilvēku kā indivīdu. Vadītājam ir sevišķi svarīgi apzināties, ka jebkuram darbiniekam ir vajadzīgs atbalsts, atzinība, cieņa un cilvēciska attieksme.
Pašlaik Latvijā pārsvaru personāla vadībā ir guvusi finansiāli ekonomiskā pieeja. Pagaidām tikai reto darba devēju interesē darbinieka personīgās problēmas. Ir taču skaidrs, ka bez profesionāla darbinieka, bez viņa darba labas apmaksas uzņēmums nevar attīstīties, ka darbaspēku nevar traktēt tikai kā izmaksu faktoru. Tikai nelielā daļā uzņēmumu personāla organizācijas ir prioritātes jautājums un vadītājs labi pazīst un izprot cilvēkus kā profesionālu darba instrumentu, lai pelnītu naudu.
Personāla vadībā svarīgi ir novērtēt cilvēka personīgo potenciālu – viņa fizisko un garīgo enerģiju, viņa tieksmi uz radošu darbību, pašrealizāciju.…