IEVADS
Uzņēmējdarbība ir jebkuras valsts straujas un efektīvas ekonomikas pamatā. Lai sasniegtu iedzīvotāju dzīves līmeņa un valsts līmeņa celšanos, svarīgi attīstīt un pilnveidot uzņēmējdarbības vidi, veidojot to pievilcīgāku esošiem un topošajiem uzņēmējiem. Uzņēmējdarbības attīstība ir cieši saistīta ar valsts sociāli ekonomisko attīstību, jo tā veicina jaunu darba vietu izveidi, iedzīvotāju ienākumu palielināšanos, preču un produktu kvalitātes uzlabošanos. Rezultātā ceļas arī iedzīvotāju dzīves līmenis.
Pēdējo gadu laikā ir pievērsta liela uzmanība uzņēmējdarbības vides uzlabošanai Latvijas reģionos, bet tomēr pastāv lielas atšķirības ekonomiskajā aktivitātē un iedzīvotāju dzīves līmenī dažādos reģionos. Uzņēmējdarbības attīstības politika pamatā ir vērsta uz uzņēmējdarbības aktivitātes un iniciatīvas palielināšanu, kā arī uzņēmumu konkurētspējas celšanu.
Pēc visiem statistiskiem datiem un rādītājiem Rīgas reģions ievērojami atšķiras no pārējiem Latvijas reģioniem. Rīgas reģions ir līderis saražotā IKP ziņā, kā arī šajā reģionā ir vislielākais ārvalstu investīciju pieplūdums. Arī uzņēmējdarbība šajā reģiona ir attīstīta vislabāk. Rīgas reģionā ir perspektīva un labi attīstīta infrastruktūra, reģions koncentrē valstiski nozīmīgu transporta, enerģētikas, vides un sakaru infrastruktūru. Tāpēc arvien vairāk ārvalstu investoru izvēlas tieši Rīgas reģionu. Pastāvīgs ārvalstu kapitāla pieplūdums ļauj šim reģionam attīstīties un pilnveidoties, kā arī piesaistīt jaunus uzņēmējus.
Vairāku gadu laikā Rīgas reģions bijis līderis pēc reģistrēto uzņēmumu skaita, tika pēdējo gadu laikā, sakara ar izmaiņām valsts ekonomiskajā situācija reģistrēto uzņēmumu skaits sāka samazināties, savukārt likvidēto uzņēmumu skaits pieauga. Ļoti svarīgi ir veicināt turpmāko uzņēmējdarbības attīstību, ne tikai Rīgas reģionā, bet arī citos Latvijas reģionos.
Darba mērķis: pētīt uzņēmumu un uzņēmējdarbības dinamiku Rīgas reģionā
Darba uzdevumi:
1. apskatīt uzņēmējdarbības attīstības tempus Rīgas reģionā;
2. analizēt reģistrēto un likvidēto uzņēmumu dinamiku;
3. analizēt aktīvo uzņēmumu sadalījumu pēc darbības veida;
4. apskatīt ekonomiski aktīvo uzņēmumu sadalījumu pēc tiesiskām formām un lieluma grupām.
1.UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTSTĪBAS DINAMIKA RĪGAS REĢIONĀ 1997. – 2010. GADĀ
Uzņēmējdarbības vidi vislabāk raksturo jaunu uzņēmumu dibināšanas intensitāte un to noturēšanas pakāpe. Jo vairāk valstī ir aktīvo uzņēmumu, jo vairāk tas liecina uz valsts labvēlīgo uzņēmējdarbības vidi. Latvijā pēdējo gadu laikā tika pievērsta liela uzmanība tādam jautājumam kā uzņēmējdarbības vides sakārtošanas, it īpaši ekonomiski visneaktīvākajos reģionos, jo atšķirības starp Rīgas reģionu un pārējo Latviju ir ļoti liela.
…