Uzsākot uzņēmējdarbību, jebkuram uzņēmējam ir jāizlemj, kāda tipa uzņēmums viņam būtu vispiemērotākais, t.i., jāizvēlas vispiemērotākā uzņēmējdarbības forma. Šī izvēle ir atkarīga no vairākiem faktoriem: pieejamajiem resursiem, uzņēmējdarbības veida, dibinātāju skaita, esošās likumdošanas u.c.
Pašreizējā LR likumdošana paredz diezgan plašas uzņēmējdarbības formu izvēles iespējas. Bet šo iespēju izmantošanas, iztirzāšanas un izvērtēšanas lieta nonākusi divdomīgā situācijā.
Latvijas Saeimā tiek gatavots komerclikums, ar kura pieņemšanu būtiski mainīsies valstī atļauto uzņēmējdarbības formu pieļāvums, to saturs un pazīmes.
Pat ja komercilikuma sagatavošana iekļausies paredzētajos termiņos un grafikos, pārejas noteikumi paredz šā likuma atsevišķu pēdējo normu stāšanos spēkā ar 2004.gada 31.decembri. Šo 5-6 gadu pārejas posmā dzīve taču neapstāsies, jauni uzņēmumi tiks dibināti, vecie pārveidoti uz tobrīd spēkā esošo likumu pamata. Tāpēc šobrīd spēkā esošā uzņēmumu dibināšanas likumdošanas ir jāpārzin.
Studiju darba mērķis ir noskaidrot uzņēmējdarbības subjektu, formu raksturīgākās pazīmes.
Autors izvirza sekojošus studiju darba uzdevumus:
1.Skaidrot uzņēmējdarbības jēdzienu un likumdošanu.
2.Raksturot uzņēmējdarbības formu vispārīgās pazīmes.
3.Raksturot vairāk izmantotās uzņēmējdarbības formas.
4.Sniegt secinājumus par studiju darbā izvirzīto mērķi.
LR likumā “Par uzņēmējdarbību” (26.09.1990.; 1.n.1.p.) likumdevējs norādījis sekojošu uzņēmējdarbības definīciju:
Uzņēmējdarbība ir ilgstoša vai sistemātiska ekonomiskā darbība un kapitāla ieguldīšana, kas vērsta uz preču ražošanu, realizāciju, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu nolūkā gūt peļņu.
Uzņēmējdarbību Latvijā regulē likums “Par uzņēmējdarbību”, LR Civillikums, kā arī likumi par atsevišķām uzņēmējdarbības formām, tādi kā: likums “Par indivuduālo (ģimenes) uzņēmuma, zemnieka vai zvejnieka saimniecību un individuālo darbu” (08.01.1992.); likums “Par sabiedībām ar ierobežotu atbildību” (23.01.1991.); utt.
Ārējo ekonomisko darbību regulē īpaši likumi.
Likumā “Par uzņēmējdarbību” noteikti uzņēmējdarbības organizēšanas vispārīgie noteikumi Latvijas Republikā, balstoties uz īpašuma formu daudzveidību un līdztiesību. Šeit arī noteikti galvenie uzņēmējdarbības subjekti, to dibināšanas, veidošanas un reģistrācijas pamatprincipi.…