IEVADS
Uzņēmējdarbības krīze ir šobrīd ļoti aktuāla tēma gan masu mēdijos, gan sabiedrībā kopumā. Daudz tiek spriests par to, kā ekonomiskā situācija valstī ietekmē uzņēmējdarbības attīstību. Vai šobrīd ekonomiskā vide ir labvēlīga uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai?
Eksperti nevar vienoties par laika periodu, kurā Latvijas ekonomikas atkal sāks attīstīties, taču ir vienisprātis, ka šobrīd ekonomiskā situācija valstī un uzņēmējdarbībā ir sarežģīta.
Autore darbā analizē kopējās valsts ekonomiskās tendences un kādu iespaidu tas atstāj uz uzņēmējdarbību, kā arī analizē makroekonomiskos rādītājus laika posmā no 2006. gada līdz 2008. gada 3. ceturksnim.
Darba mērķis ir noskaidrot, kuri svarīgākie faktori izraisa uzņēmējdarbības krīzi šobrīd Latvijā.
Darba izpildei izvirzīju šādus uzdevumus:
1) savākt teorētisko materiālu un izanalizēt to;
2) iepazīties ar ekonomikas ekspertu viedokļiem par šī brīža situāciju uzņēmējdarbībā;
3) apkopot statistikas datus un izanalizēt atbilstoši mērķim;
4) izveidot anketas un aptaujāt uzņēmumu īpašniekus par uzņēmuma finansiālo problēmu izraisošajiem faktoriem;
5) izdarīt secinājumus par uzņēmējdarbības krīzi izraisošajiem faktoriem.
1.1 Uzņēmējdarbības krīzes būtība.
Dzīvē viss notiek cikliski un bez krīzēm neiztikt. Jūtot krīzes tuvošanos, nepieciešams mobilizēties un izmantot to kā atsperi ne tikai izkļūšanai no šīs situācijas, bet arī biznesa stabilizēšanai un attīstīšanai.
Ministru prezidents I. Godmanis saka, ka „"krīze" ir jēdziena "iespēja" otrais vārds. Krīze sapurina. Krīze mobilizē. Krīze motivē. Tā atšķeļ sīkas lietas no patiesi svarīgām. Tā parāda dzīvi visā tās īstumā. Krīze ir mūsu efektivitātes mērs. Tā nozīmē vērtību apzināšanos, liek mums būt labākiem, efektīvākiem, saprātīgākiem. Un, galu galā – cilvēcīgākiem.”
Uzņēmuma finansiālā stāvokļa iekšējā izpausme ir tā finansiālā stabilitāte. Tā parāda, cik lielā mērā ir sabalansētas uzņēmuma naudas līdzekļu un preču plūsmas, ieņēmumi ar izdevumiem, uzņēmuma līdzekļi ar to finansēšanas avotiem. Finansiālā stabilitāte arī rāda, vai uzņēmumam draud krīzes situācija vai nē.
Uzņēmuma finansiālā stabilitāte un maksātspēja atkarīga no vairākiem faktoriem:
• Uzņēmuma likviditātes;
• Aktīvu un pasīvu pārvaldes politikas;
• Investīciju politikas;
• Uzņēmuma ienesīguma vai pelnītspējas
Uzņēmuma finansiālā stabilitāte, maksātspēja un finansiālais stāvoklis ir atkarīgi no uzņēmuma ražošanas, komerciālās un finansiālās darbības rezultātiem. …