Uzņēmums ir komersantam piederoša lietu kopa – ēkas, iekārtas, materiāli, kā arī tiesības un saistības, kas nepieciešamas komercdarbības veikšanai.
Uzņēmums ir organizatoriska, saimnieciska vienība, kuru komersants izmanto komercdarbības veikšanai.
Firma ir Komercreģistrā ierakstīts komersanta nosaukums, ko viņš izmanto komercdarbībā, slēdzot darījumus un parakstoties. Katram komersantam drīkst piederēt tikai viena firma, bet uzņēmumu skaits nav ierobežots.(1.)
Vārds „komersants” sarunvalodā bieži tiek lietots maza biznesa īpašnieka apzīmēšanai, jo viņš parasti veic daudzas komercdarbības funkcijas. Lielā uzņēmumā ražošanas un organizācijas un vadības uzdevumus veic algoti menedžeri.
Mazais komersants ir tirgus ekonomikas svarīgākais elements, to var dibināt visās tautsaimniecības nozarēs uz jebkuras īpašuma bāzes, tas veic jebkuru komercdarbības veidu, izņemot ar likumu aizliegtos.(2.)
Uzņēmums ietilpst mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā, ja:
nodarbināto skaits ir mazāks par 250,
ne vairāk kā 25% no uzņēmuma kapitāla daļām pieder uzņēmumam vai uzņēmumiem.
Jāievēro arī viens no diviem nosacījumiem:
uzņēmuma gada neto apgrozījums ir mazāks par 2 miljoniem latu,
Uzņēma aktīvi nepārsniedz 1 miljonu latu.(2.)
Latvijā un visā pasaulē ļoti sekmīgi darbojas uzņēmumi, kas pieder vienam cilvēkam, kurš pats pārvalda uzņēmumu, uzņemas atbildību un risku, izlemj, kādu peļņu daļu paredzēt komercdarbības attīstībai , kā pārveidot ražošanu atbilstoši tirgus pieprasījumam. Latvijā šīs personas saskaņā ar komerclikumu sauc par individuālajiem komersantiem . Šīs komercdarbības forma ir izplatīta lauksaimniecībā, pakalpojumu sfērā, amatniecībā. Individuālais komersants darbojas, izmantojot galvenokārt tikai savu darbaspēku.
Ja cilvēks veic saimniecisko darbību nelielā apjomā, tam nav obligāti jāreģistrējas Komercreģistrā kā individuālajam komersantam.…