Cenšoties izprast mūsdienu tikumisko situāciju un ētiku, ne tikai zinātnieks, bet arī jebkurš cilvēks saskārās ar īpašām grūtībām. No vienas puses, mēs paši atrodamies procesa iekšienē un nespējam ieņemt distancētu pozīciju attiecībā pret notiekošajiem procesiem. (A. Kāmi)1.
Darba mērķis ir noskaidrot vai ētika ir zinātne, iepazīties ar ētikas attīstības virzieniem, noskaidrot kam un kāpēc ir nepieciešama uzņēmējdarbības ētika.Vai ētika ir zinātne?
Zinātne ir teorētisks īstenības atspoguļojums, tā galvenokārt pēta īstenību, kāda tāir. Tā cenšas, lai vārdi, jēdzieni atbilstību īstenībai. Ētika ir jābūtības, brīvības un vērtību mācība. Daudzi pētnieki ir centušies zinātni padarīt brīvu no vērtībām. Protams, vērtību īstenība nav identiska faktiskai īstenībai, tā ir vēlējumu īstenība, uz kuru mēs tiecamies, kura mums ir dārga. Tā ir vēlēšanas, lai vārdiem, vērtībām, ideāliem atbilstu īstenībai, lai īstenību tuvinātu jābūtībai, brīvībai, taisnīgumam, dziļākai jēgai, meklējot metodes, līdzekļus, kā to labāk sasniegt. Arvien aktuālāka kļūst nepieciešamība pētīt vērtības cilvēku un sabiedrības darbības iespējamas sekas nākotnē. Ētika pēta tikumus, kādi reāli eksistē īstenībā, ētikas vēsturi, meklējot šīs vēstures noteiktas likumsakarības. Tāpēc ētiku var raksturot kā zinātni par morāli kopumā, par tās rašanos, specifiku, attīstības likumsakarībām, tas vietu un lomu personiskajā un sabiedrības dzīvē.…