Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:119739
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.06.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Teorija    4
  Kas ir uzņēmējdarbības ētika?    4
  Vai ētiska uzņēmējdarbība ir iespējama un nepieciešama ?    6
  Raksturīgākās teorijas    8
  Dž. E. Mūra jaunie ētikas principi    10
  Ētikas attīstības virzieni un tās veidi    13
  Pētnieciskā daļa    19
  Aptaujas rezultāti darba ņēmēju vidū    19
  Aptaujas rezultāti uzņēmēju vidū    20
  Secinājumi    22
  Izmantotā literatūra    23
  Anotācija    24
Darba fragmentsAizvērt

Teorija



Kas ir uzņēmējdarbības ētika ?

Uzņēmējdarbība ir ekonomiska darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu peļņas iegūšanas nolūkā. Brīvā tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējdarbības pazīmes ir šādas:
• privātīpašums,
• brīva personiskā iniciatīva,
• peļņa,
• konkurence.
Pilnīgi brīvas uzņēmējdarbības nav pat visdemokrātiskākajās valstīs. To ierobežo valsts, lai nepieļautu tādas ekonomiskas darbības, kas apdraud cilvēku veselību, drošību, cieņu, demokrātiju u.c. Sevišķi svarīgās nozarēs valsts saglabā monopolu.
Uzņēmējdarbība ir tirgus ekonomikas asinsrite, kas apgādā ar naudu (nodokļi) valsts institūcijas, izglītības un kultūras jomu utt. Tai ir milzīga nozīme sabiedrības attīstībā.
Vārdu “ētika” (no grieķu etnos – paraža, tikums, raksturs) ievieš Aristotelis 4. gs. pr. Kr. Viņš uzskata, ka ētika palīdz izzināt to, ko vajadzētu darīt un no kā būtu nepieciešams atturēties.
Mūsdienu izpratnē ētika ir mācība par labo un ļauno un tā izpausmēm cilvēka rīcībā un uzvedībā. Tās izpētes objekts ir morāle un tikumība.
Vārdu “ētika” lieto kā sinonīmu vārdam “morāle” tādās vārdkopās kā “profesionālā ētika”, “ārsta ētika” un “uzņēmējdarbības ētika”. Vārdu “ētika” attiecina arī uz cilvēka rīcību un uzvedību, uz pašu cilvēku kā darbības subjektu, raksturojot viņu kā ētisku (tikumisku) vai neētisku (netikumisku).
Jēdzienu “uzņēmējdarbības ētika” visvienkāršāk definēt, apvienojot pamatjēdzienus “uzņēmējdarbība” un “ētika”. Atbilstoši šai loģiskajai uzņēmējdarbības ētika ir mācība par labo un ļauno, taisnīgo un netaisnīgo, patieso un nepatieso, brīvību un atbildību, varu īpašajās attiecības un situācijas, kas rodas uzņēmējdarbībā.
Uzņēmējdarbības ētikas sastāvdaļas ir tās funkcionālo nozaru – mārketinga, finanšu, uzņēmuma vadības u.c. – ētikas.
Nav īpašu, tikai uzņēmējdarbībai raksturīgu morāles vērtību un normu. Uzņēmējdarbības ētika ir tās pašas vispārcilvēciskās un nacionāli specifiskās normas un vērtības, tikai piemērotas uzņēmējdarbībai raksturīgajām attiecībām un situācijām.
Uzņēmējdarbības ētikas pamatfunkcijas ir šādas:
• dot orientierus uzņēmējdarbības un sabiedrības, dažādu tās grupu attiecību modelim, nepieļaujot kaitējumu nevienai no pusēm,
• rosināt uzņēmējdarbībā iesaistīto cilvēku tikumisko izaugsmi.
Uzņēmējdarbības ētika neprasa un nevar prasīt, lai uzņēmējdarbībā ētiskie orientieri dominētu pār ekonomisko efektivitāti un izdevīgumu. Tā orientē uz ētisko vērtību saskaņošanu ar ekonomisko efektivitāti un izdevīgumu. Ētiskie orientieri uzņēmējdarbībā nevar būt kategoriski.
Uzņēmējdarbības ētika ir cieši saistīta ar likumu, jo to mērķis ir viens – nepieļaut, ka uzņēmējdarbība kaitētu sabiedrībai vai kādai tās daļai. Taču starp uzņēmējdarbības ētiku un likumu ir daudz atšķirību.
Pirmām kārtām atšķirīgs ir veids, kā tiek nodrošināta prasību ievērošana. Likuma izpildi garantē valsts ar piespiedu līdzekļiem (tiesa, sodi, ieslodzījums u. c.), morāles, ētikas spēks ir cilvēka brīva griba darīt labu.
1. (5. –9. )


Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1193459
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties