Uzņēmējdarbības būtība un mērķi.
Uzņēmējdarbība ir darbība, kuru veic individuālas personas, to apvienības vai organizācijas, lai iegūtu dabas bagātības, ražotu vai iegādātos un pārdotu preci vai sniegtu pakalpojumu, mainot pret to citu preci, pakalpojumu vai naudu, ievērojot savstarpēju izdevīgumu.
Uzņēmums - ražošanas (izejvielu ieguve, ražošanas līdzekļu izgatavošana, patēriņa priekšmeti); pakalpojumu (tirdzniecība, bankas, transports un sakari, apdrošināšana, pārējie). Izejvielu ieguve - lauksaimniecība, mežsaimniecība, kalnrūpniecība, zvejniecība, medniecība. Ražošanas līdzekļi - iekārtas, mašīnas, pusfabrikāti.
Uzņēmējdarbības pazīmes.
1) maiņa - galvenais jēdziens uzņēmējdarbībā, jo visi uzņēmuma darbības veidi ir saistīti ar preci.
2) Savstarpējs izdevīgums - brīvā tirgus ekonomikā uzņēmējs brīvi var izvēlēties, ko ražot, kā ražot, par kādu cenu pārdot un pircējs var izvēlēties, ko pirkt, par kādu cenu pirkt. Ražotājs vienojas ar pircēju par cenu.
3) Uzņēmējdarbības spēja - īpašs resursu veids, ko raksturo sekojošas pazīmes:
• Uzņēmējs parāda iniciatīvu savienot zemes, kapitāla un darba resursus vienotā procesā, t.i., preču ražošanā un pakalpojumu sniegšanā.
• Uzņēmējs pieņem galvenos lēmumus uzņēmējdarbībā, kas nosaka šīs darbības virzienus, pie tam, pieņemot lēmumus, uzņēmējs ir atbildīgs par šiem lēmumiem un to sekām, pie tam šī atbildība ir kā materiāla, tā arī morāla.
• Uzņēmējs ir novators, kurš nepārtraukti atjaunina ražošanas vai pakalpojumu procesu, tātad uzņēmējs ir virzīts uz attīstību un uz savas darbības panākumiem.
• Uzņēmējs ir cilvēks, kurš riskē, tas nozīmē, ka UD notiek konkurences apstākļos, un tā ir saistīta ar nepārtrauktu risku.
…