Informācijas tehnoloģiju pasaulē mums jāņem vērās šādi apstākļi:, pirmkārt, visas elektroniskās iekārtas ir diezgan jutīgas pret elektrobarošanas kvalitātes samazināšanos, otrkārt, neviens un nekas nespēj garantēt, lai spriegums elektriskajā tīklā tiktu padots stabili - bez traucējumiem un pārtraukumiem.
Datora aizsardzība no straujām barošanas sprieguma svārstībām ir vispārēja problēma, taču sevišķi nozīmīga tā ir datoru tīklos, piemēram, nodrošinot barošanu lokālā tīkla serveriem vai tīklu tiltiem u.tml.
Kursa darba temata atklāstam izmantoju rakstus no žurnāliem "DatorPasaule".
Mans kursa darbs sastāv no ievada, četrām galvenām daļām un apakšdaļām, secinājumiem un izmantotās literatūras saraksta.
Katrs dators, monitors, printeris vai cita iekārta tiek paļauta reālām briesmām, kuru cēlonis var būt parasta kontaktrozete. Pētījumi, kurus veica IBM laboratorijā, rāda, ka uz katru datoru mēneša laikā iedarbojas vairāk nekā 120 (!!! Latvijā noteikti vairāk) nelabvēlīgu faktoru, kas saistīti ar elektrobarošanas problēmām. Turklāt ceturtajā daļā no šiem gadījumiem noviržu parametri ir zem pieļaujamās normas. Pēc ietekmes uz datoriekārtām šos faktorus var iedalīt divās grupās: pirmie izraisa datu pazaudēšanu, otrie – iekārtu sabojāšanu.
Pirmajā grupā var iekļaut visus sprieguma pazemināšanās gadījumus. Tas traucē datora barošanas bloku darbību, bet nav bīstami no tā komponentu saglabāšanas viedokļa. Kā tas īsti notiek? Sprieguma amplitūdas pazemināšanās zem pieļaujamās normas (par pieļaujamu tiek uzskatīts diapazons no 187 līdz 242V) izraisa sekundārā sprieguma pazemināšanos tonaparatūru barošanas izejā, kuri nodrošina datora sastāvdaļu barošanu. Tiek bojāta impulsu signālu forma, informācija operatīvajā atmiņā un traucēta datu apmaiņa starp datoru tīkla lietotājiem. Starp citu, statistika rāda, ka 45% gadījumos pilnīgas datu pazaudēšanas cēlonis bija nekvalitatīva elektrības padeve. Es apgalvošu, ka arī daļa no sistēmas "uzkrāšanas" gadījumiem varētu būt šo pašu cēloņu izraisīta.
Otrajā grupā var iekļaut sprieguma pārslodzes gadījumus, kas rodas, zibens spērieniem notiekot elektropārvaldes līniju tuvumā vai arī izslēdzot jaudīgus elektroenerģijas patērētājus (metināmos aparātus, jaudīgus elektrodzinējus).…