UNESCO (Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija) tika dibināta 1945. gadā. Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija Ģenerālajā konferencē Parīzē savā septiņpadsmitajā sesijā (17.10. – 21.11.1972), pieņēma Konvenciju: „Pasaules Kultūras un Dabas mantojuma aizsardzība”. Tas bija nepieciešams jo tika konstatēts, ka arvien vairāk kultūras un dabas mantojuma izzūd gan tradicionālo bojājumu, gan arī sociālās un ekonomiskās dzīves attīstības rezultātā radušos bojājumu ietekmē un bieži vien katra valsts atsevišķi nevar pietiekoši aizsargāt un saglabāt šīs vērtības.(UNESCO Konvencija Par Pasaules Kultūras un Dabas Mantojuma aizsardzību).
Patlaban Pasaules Kultūras un Dabas mantojumu sarakstā ir 754 objekti (no kuriem 582 kultūras, 149 dabas un 23 jauktas nozīmes objekti no 129 valstīm).
Ar "kultūras mantojumu" tiek saprasts:
pieminekļi: arhitektūra, monumentālās skulptūras un glezniecības darbi, arheoloģiski elementi vai struktūras, uzraksti, alas vai elementu grupas, kam ir īpašas nozīmes universāla vērtība no vēstures, mākslas vai zinātnes viedokļa;
ansambļi: atsevišķu vai apvienotu ēku grupas, kam dēļ to arhitektūras, vienotības vai to vietas ainavā ir īpašas nozīmes universāla vērtība no vēstures, mākslas vai zinātnes viedokļa;
ievērojamas vietas: cilvēka radītas vai cilvēka un dabas kopīgi radītas, kā arī teritorijas, kas ietver arheoloģiski ievērojamas vietas, kam ir īpašas nozīmes universāla vērtība no vēstures, estētikas, etnoloģijas vai antropoloģijas viedokļa.
Turcija UNESCO Konvenciju „Pasaules Kultūras un Dabas mantojuma aizsardzība” ratificēja 1982 .gada 23.maijā un 1983.gadā izsludināta un stājusies spēka līdz ar tās publicēšanu Oficiālajā Avīzē. Valsts Kultūras un Dabas mantojuma aizsardzības pārvaldes uzraudzībā veikto darbu rezultātā „Pasaules Kultūras un Dabas mantojumu sarakstā” ir iekļauti 9 objekti.
…