Darbā analizēta – ūdens šķīdumu attīrīšanas efektivitāte, izmantojot sasaldēšanas un atkausēšanas metodi; iedzīvotāju informētība par ūdens attīrīšanas metodēm; rekomendācijas par ūdens šķīduma attīrīšanu no piemaisījumiem.
Darba mērķis:
Noteikt sasaldēšanas un atkausēšanas metodes efektivitāti ūdens šķīdumu attīrīšanai, un noteikt iedzīvotāju zināšanas par ūdens attīrīšanu ar šo metodi.
Noteikt attīrīšanas efektivitāti ar sasaldēšanas un atkausēšanas metodi.
Darba procesā nepieciešams veikt šādus uzdevumus:
1.Izvēlēties un sagatavot ūdens šķīduma paraugus saskaņā ar pētīšanas metodes noteikumiem
2.Attīrīt sagatavotos šķīdumus ar sasaldēšanas metodi.
3.Noteikt šīs metodes efektivitāti.
4.Noteikt attīrīšanas efektivitāti ar pētīšanas paņēmienu atkarībā no piejaukuma molekulu lieluma, tās dabas un koncentrācijas.
5.Noskaidrot iedzīvotāju kompetences līmeni par ūdens attīrīšanas metodēm mājas apstākļos.
Pētījuma gaitā izdevās noteikt, ka sasaldēšanas metode ir ļoti efektīva attīrīšanai no organiskiem piemaisījumiem. Mēs noskaidrojām attīrīšanas efektivitātes atkarību no piemaisījuma molekulas izmēriem. Aptaujā piedalījās dažādu vecuma grupu iedzīvotāji. Vairākums aptaujāto ūdeni attīra mājās vai pērk pudelēs. Vairākums attīra ūdeni ar vārīšanas un filtrēšanas metodi. Mazāk cilvēku izmanto citas metodes. Aptaujā piedalījās 94 respondenti.
Tīra ūdens nozīmi cilvēkam ir grūti pārvērtēt. Diemžēl, ūdens praktiski nekad nemēdz būt tīrs, tas vienmēr satur kaut kādus piemaisījumus un izšķīdinātas vielas, gan organiskas, gan neorganiskas. Dažas no tām pašas par sevi, iespējams, nav kaitīgas organismam, bet kļūst kaitīgas pēc kontakta ar citām. Ir zināms, ka vielas, kas nonāk organismā ar dzeramo ūdeni koncentrācijā, kas ir augstāka par pieļauto, var izsaukt neatgriezeniskas izmaiņas cilvēka dzīvībai svarīgu sistēmu funkcionēšanā. Mūsdienu pilsētā netīra ūdens lietošana var kaitēt veselībai. Tā attīrīšanai jābūt efektīvai un pēc iespējas nedārgai, vēl svarīgi ir saglabāt ūdens dabisko struktūru, kas noārdās pēc vairākuma attīrīšanas metožu pielietošanas. No citas puses, ūdens šķīdumi uzturlīdzekļu vidū tiek piedāvāti kā dažādi dzērieni, dabiskas sulas, piens un tā tālāk. Ne mazāk svarīga praktiska nozīme ir ūdens šķīdumiem atšķirīgās tehnoloģiskās shēmās, alkoholisko dzērienu, cukura, olbaltumu preparātu u.c. ražošanā, kur svarīgs ir attīrīšanas posms no piemaisījumiem vai galaprodukta koncentrācijas. Visos šajos gadījumos ir vajadzīgi efektīvi un nedārgi veidi, lai atdalītu izšķīdinātās vielas no šķīdinātāja, kas šajā gadījumā ir ūdens.…