Tūrisms strauji attīstās gan pasaulē, gan Latvijā, cilvēki ceļo arvien vairāk un vairāk. Šī ceļošana neizbēgami ietekmē vidi, augu valsti un dzīvniekus, nereti diemžēl negatīvi. Ja vēlamies dabas bagātības saglabāt tādas, kādas tās ir, jādomā, kā tās aizsargāt no nelabvēlīgas tūrisma ietekmes.
Mana ikdiena vienmēr ir bijusi saistīta ar Siguldas un Gaujas Nacionālā parka (turpmāk GNP) ievērojamiem dabas objektiem. Tas, ko citi brauc skatīties no tālām Latvijas vietām un citām pasaules valstīm, man ir redzams katru dienu. Vērojot tūristu plūsmu un izmaiņas dabas objektos ilgākā laika periodā, var pamanīt pakāpeniskas un neatgriezeniskas pārmaiņas tūrisma noslogotajos dabas objektos. Redzams, kā augu segums tūristu apmetnes vietā kļūst arvien nabadzīgāks, kā pamazām drūp upes krasti ūdenstūristu izkāpšanas vietās.
Iepriekšminētais bija galvenais cēlonis šī darba tēmas izvēlei. Izvēlējos novērot Gaujas piekrasti vietās, kur atrodas ūdenstūristu apmetnes, jo šīs vietas Gaujas piekrastē visvairāk cieš no tūristiem. Jāpiebilst, ka līdz šim nedz GNP, nedz citur Latvijā līdzīgi pētījumi praktiski nav veikti.
Darba tēma: tūristu ietekme uz Gaujas piekrastes tūristu apmetņu vidi.
Darba mērķis: noskaidrot ūdenstūristu ietekmi uz vidi tūristu apmetnēs pie Gaujas.
Darba uzdevumi:
izpētīt un izanalizēt informācijas avotus par Gaujas krastu ģeomorfoloģisko struktūru;
izstrādāt metodiku augu segas bojājumu un Gaujas krasta erozijas noteikšanai;
veikt pētījumus par augu daudzveidības izmaiņām ūdens tūristu apmetnēs;
izstrādāt ieteikumus tūristu apmetņu apsaimniekošanai, lai mazinātu tūrisma negatīvo ietekmi uz augu segas bojājumu;
iepazīstināt ar saviem ieteikumiem GNP administrāciju.…