Ēģipte, kas visvairāk ir pazīstama ar savām piramīdām, sfinksām un seno augsti attīstīto civilizāciju, mūsdienās ir svarīgākais politiskais spēks, kas ietekmē situāciju visā tuvo austrumu reģionā.
Ņemot vērā Ēģiptes senās civilizācijas nozīmi, kā arī tas, ka šī valsts bija viena no pirmajām Tuvo austrumu valstīm, kas kļuva atvērtas Rietumu pasaulei pēc Napoleona Bonaparta iebrukumu, daudzi uzskata Ēģipti par šī austrumu reģiona intelektuālās un kultūras attīstības līderi. Kairas pilsētas mačetes vadītājs Al – Azhars ir viena no ievērojamākajām personām sunītu islāma pasaulē. Ēģiptes pilsētas ir blīvi apdzīvotas, kā arī tas, ka praktiski visa lauksaimnieciskā darbība ir sakoncentrēta pie Nīlas krastiem. Lielāko Ēģiptes valsts teritoriju pārklāj neražīgs tuksnesisMītu nozīme Ēģiptes iedzīvotājiem vienmēr bija ļoti svarīga.
Ēģiptes mīti
Mīti bija cieši saistīti ar valsts iedzīvotāju reliģiskajiem uzskatiem, tiem ticēja un uzskatīja, ka no mītiskajām personām, dieviem, ir atkarīgs cilvēka liktenis. Nereti stāsti par dieviem notika teatralizētu uzvedumu pavadījumos, mistērijās, piemēram, mīts par Izīdu un Osī risu.
Ēģiptiešu mitoloģiskie priekšstati ir iemūžināti dažādos reliģiskajos tekstos. Senākie no šiem tekstiem ir „Piramīdu teksti”, kas pirmo reizi tika pierakstītas uz V dinastijas faraona Unasa piramīdas svētnīcas iekšējām sienām. Ar vidējās valdības posmu tiek pieņemti „Sarkofāgu teksti”. Un galu galā Jaunā valdījuma posmā parādījās „Mirušo grāmata”, kas ir viens no pazīstamākajiem senās Ēģiptes reliģiskās literatūras piemineklis. Pie tam, par seno Ēģiptes mītu rašanās avotiem, kalpo antīko autoru darbi: Hērodots, kas pabija Ēģiptē V gadsimtā pirms mūsu ēras, Plutarhs, kas atstāja pēc sevis sīki izstrādātu darbu „Par Izīdu un Osīrisu”.…