Tūrisms ir viena no Latvijas ekonomiskās attīstības iespējām un prioritātēm, par ko liecina ikgadējais tūristu skaita pieaugums un tūrisma nozares attīstība. Statistikas dati liecina, ka 2003. gadā Latviju apmeklēja 2469900 tūristu, 2004. gadā – 3033400.
Ko tad saprot ar tūrismu?
Vispārēja izpratnē ar tūrismu saprot ar moderno industriālo sabiedrību saistīto nemitīgi augošo lielāku iedzīvotāju grupu galvenokārt brīvā laika pavadīšanu ceļojumos, ko it īpaši ir veicinājis satiksmes līdzekļu tehniskais progress, iespējamu padarījusi brīvā laika, mūža ilguma, izglītības un patēriņa paplašināšanās, kā arī atvieglojis organizētu ceļojumu piedāvājums. Atkarībā no ar tūrismu saistītajiem mērķiem, kā arī no priekšnoteikumiem izšķir noteiktus tūrisma veidus: piemēram, atkarībā no attāluma izšķir tālo un tuvo tūrismu (resp. ārvaistu un iekšzemes tūrismu), ilguma ziņā - īslaicīgās vai nedēļas nogabes brīvdienas un ilglaicīgos vai ar atvaļinājumu saistītos ceļojumus (sākot ar četrām pārnakšņošanām), pēc dalībnieku skaita - grupu un individuālo tūrismu, atkarībā no programmu piedāvājuma - izglītības, atpūtas, aktivitāšu, alternatīvos un sporta atvaļinājumus, bet atkarībā no sākotnējiem satiksmes līdzekļiem — ceļojumus ar vilcienu, autobusu vai lidmašīnu. [8., 156. lpp.].
Pēc Pasaules tūrisma organizācijas statistikas datiem, tūrisms ir pasaulē lielākais eksporta ienākumu avots, nozīmīgs darbavietu radītājs, kā arī svarīgs reģionālās un sociālās attīstības faktors. Tas valstīm nodrošina lielu ieņēmumu no nodokļiem un sniedz ievērojamu pienesumu to iekšzemes kopproduktā. Tūrisms sekmē liela apjoma ieguldījumu veikšanu infrastruktūras izveidē, kopumā apmierinot gan tūristu prasības, gan uzlabojot vietējo iedzīvotāju dzīves apstākļus.…