Ievads
Visa saimnieciskā darbība tiek klasificēta pa tautsaimniecības nozarēm. Pavisam ir 15 nozares, kuras dalās divās grupās – 6 ražošanas nozares: lauksaimniecība, zvejniecība, ieguves rūpniecība, apstrādes rūpniecība, elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgāde un celtniecība, kā arī 9 pakalpojumu nozares – tirdzniecība, transports, izglītība, medicīna, bankas un finansu starpniecība un pārējās. Latvijā pakalpojumu nozaru darbības rezultāts veido vairāk nekā 70% no IKP, attīstītajās pasaules valstīs šis īpatsvars ir vēl lielāks.
Savu biznesa plānu veidoju par viesnīcu, tāpēc nozares analīzē izvēlējos pētīt tieši šo, vienu no pakalpojuma nozarēm, tūrisma nozari, kura sevī ietver arī viesnīcu biznesu. Veidot biznesa plānu par viesnīcu izvēlējos tādēļ, ka Latvijā šobrīd ļoti strauji sāk attīstīties tūrisma bizness un tiem tūristiem, kas ieradīsies Latvijā viņiem būs nepieciešama arī apmešanās vieta, kur viņi varētu dzīvot.
Manuprāt, lai uzsāktu veiksmīgu viesnīcu biznesu ir jāizpēta vai vispār šis bizness varētu aiziet. Lai to veiksmīgi izdarītu ir jānoskaidro un jāizpēta lielākie un tiešākie konkurenti, kā arī tirgus kopumā. Ir jānoskaidro cik liels ir tūristu skaits, kas ierodas Latvijā, kādas ir iespējas attīstīties nākotnē.
Galvenais šajā darbā būs noskaidrot tiešākos konkurentus, viņu stiprās un vājās puses, noskaidrot situāciju šobrīd un kāda tā varētu būt pēc dažiem gadiem.
1. Nozares vispārīgs apraksts
Tūrisms ir atpūtas un sporta veids, ceļojumi brīvajā laikā ārpus pastāvīgās dzīvesvietas. Pēc pārvietošanās veida izšķir pasīvo (g.k. ekskursijas)un aktīvo (dalībnieki pārvietojas, ejot kājām, slēpojot, airējot, braucot ar velosipēdu u.tml.) tūrismu.
Pēc PTO (Pasaules Tūrisma organizācija) domām tūrisms ir cilvēku kustība laikā un telpā ārpus savas apdzīvotās vietas atpūtas un biznesa nolūkā, un par tūristu viņi dēvē ieceļotāju, kurš pavada vairāk kā 24 stundas valstī, kurā ieradies. Pēc šī mēs varam secināt, ka tūrisms sevī ietver visu, kas saistīts ar cilvēku un viņa ceļošanu.
…