Mēs izvēlējāmies šo tematu (Turaidas pilskalna grunts nobrukuma cēloņi un to likvidācijas pasākumi) tāpēc, ka gribējām iepazīties ar nogruvumiem un iepazīstināt ar tiem arī citus interesentus. Mūsuprāt, šādas katastrofas notiek visur pasaulē, un arī Latvijā šādas parādības nav reti sastopamas. Kā piemēru varam minēt mūsu temata galveno izpētes objektu, Turaidas pili. Pēc mūsu domām šāda veida katastrofa satrauca visu Latviju, jo par to tika ziņots gan avīzēs, gan arī televīzijā. Šādas katastrofas noteikti piesaista cilvēku uzmanību. Šis arī bija tas iemesls, kāpēc cilvēki ieradās apskatīt nogruvumu Turaidas pils nogāzēs, un arī Latvijas valsts sāka pievērst lielāku uzmanību šim kultūras piemineklim. Pavisam 2002. gada februārī bija izcēlušies trīs nogruvumi pils nogāzēs.
Darba mērķi:
1. iepazīstināt tuvāk ar nogruvumiem (vairāk gan tieši ar Turaidas pils nogruvumu) arī citus cilvēkus un, protams, arī pašiem iepazīties ar šādām parādībām.
2. iepazīties un izpētīt nobrukumu iespējas arī citos Latvijas pilskalnos. Šeit jūs varēsiet uzzināt to, ko avīzēs vai televīzijā nerāda un neziņo.
Darba uzdevumi ir izpētīt pieejamos materiālus par Turaidas pilskalna nobrukumiem un ekspertu slēdzienus par tiem. Noskaidrot, kā rodas šie nogruvumi. Uzzināt nobrukumu iespējas arī citviet Latvijā, kā arī noskaidrot, kas jādara šādās situācijās. Informēt savus skolas biedrus un skolotājus par Turaidas pilskalna nobrukumiem un nepieciešamajiem likvidācijas darbiem un to izmaksām. Protams, apgūt pētnieciskā darba iemaņas un praksi savu viedokļu, uzskatu, attieksmes izteikšanai un aizstāvēšanai.
Turpmākajā darbā jūs varēsiet iepazīties ar mazu daļu no visa Turaidas pilskalna nogruvuma materiāliem, jo to ir ļoti daudz, tāpēc mēs jums piedāvāsim pašu svarīgāko (ja ne pašu svarīgāko, tad vienu no svarīgākajiem noteikti).
Pielikumā varēsiet izlasīt un iepazīties ar ekspertu slēdzieniem par Turaidas pilskalna grunts pārvietošanos un to likvidācijas pasākumiem. Vēl pielikumā varēsiet izlasīt par Turaidas pilskalna noslīdējumu seku novēršanai nepieciešamajām izmaksām (samērā interesants materiāls).
Turaidas Muzejrezervāts atrodas vietā, kurā pirms gadu tūkstoša dzīvoja Gaujas lībieši. Šeit atradās viņu koka pils un osta. Tas ir vienīgais īpaši aizsargājamais kultūras piemineklis Latvijā ar 45 ha lielu teritoriju. 1212. gadā krustnešu nodedzinātās koka pils vietā tika uzcelta viduslaiku mūra pils – Rīgas Arhibīskapa īpašums (1214.- 1566.). Tagad restaurētajās pils ēkās iekārtotas ekspozīcijas, kas atklāj Turaidas savdabību Latvijas kultūrvēsturē. Turpinās pils arheoloģiskā izpēte un restaurācija. Apmeklētāji var apskatīt Vidzemē vienu no vecākajām lauku amatnieku celtajām baznīcām (1750.). Pie tās esošajā viduslaiku kapsētā atrodas Turaidas Rozes (1601. – 1620.) kapa vieta. [1]
Tautasdziesmu parkā (Dainu kalnā – Dziesmu dārzā) Induļa Rankas laukakmenī veidotās skulptūras atklāj dabā un folklorā saskaņoto latviešu tautas mentalitāti. [1]…