Jebkurā darba vietā ir svarīgi radīt strādājošiem cilvēkiem labvēlīgus apstākļus, tāpēc mūsdienās ļoti aktuāla tēma ir darba aizsardzība, kura sevī ietver dažādus pasākumus, kas samazinātu kaitīgo ietekmi, kas rodas darba procesā. Arī strādājot ar būvmašīnām ir jāievēro dažādi noteikumi, kas pasargātu cilvēku no traumām un sliktas ietekmes, kas rodas darba vietā. Šajā referātā uzmanība tiek pievērsta pasākumiem, kas tiek veikti, lai pasargātu cilvēku no nevēlamiem trokšņiem, jeb, precīzāk, darbs ir par trokšņa slāpētājiem, kuri slāpē trokšņus, kas rodas transporta kustību, materiālu apstrādes un citu būvmašīnu darbību rezultātā.
Kas ir troksnis? Skaņa tiek definēta kā jebkuru spiedienu starpība, kuru spēj uztvert cilvēka dzirdes orgāni, taču skaņa nav kaitīga līdz brīdim, kad tā kļūst kaitinoša vai nevēlama, tad to sauc par troksni. Trokšņa līmeni mēra decibelos (dB). Pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr.66 tas nedrīkst tikt pārsniegts ir 87 dB1, taču ,piemēram, velmēšanas cehā un arī atskaldāmā āmura radītais troksnis var sasniegt 110dB, kniedējamais āmurs – 130-140dB lielu troksni, tāpat jāņem vērā, ka arī daudz zemāks trokšņa līmenis var radīt nodarbināto veselības traucējumus vai traucēt veikt darba pienākumus. Tāpēc jācenšas samazināt visi trokšņi, veicot atbilstošus pasākumus un pielietojot trokšņu slāpētajus.
Referāta mērķis ir pierādīt trokšņu slāpētāju nepieciešamību un efektivitāti cīņā ar nevēlamiem trokšņiem, kas rodas darbojoties ar būvmašīnām darba vietā. Referāta uzdevumi ir izpētīt trokšņu slāpētēja dabības principu, pielietojumu, kā arī iespējamos pilnveidojumus, kas spētu maksimāli pasargāt cilvēkus un padarīt darbu ar būvmašīnām mazāk kaitīgu.
Kā darba metodika šajā referātā tiks ietverta mācību un speciālās tehniskās literatūras apgūšana kā arī Ministru kabineta rīkojumu izpēte, kuras rezultātā tiks ievākta, apkopota un izanalizēta informācija par trokšņu slāpētājiem.…