Troksnis ir viens no biežākajiem miega traucējumu faktoriem. Ja miega traucējumi kļūst hroniski, tam ir negatīva ietekme uz cilvēka veselību. Veci cilvēki un bērni ir daudz jūtīgāki pret miega traucējumiem nekā jauni cilvēki. Lai novērstu miega traucējumu, trokšņa līmenis naktī guļamtelpā nedrīkstētu pārsniegt 35 – 45 dB.
Trokšņa iedarbība var ietekmēt arī tādus organisma fizioloģiskos parametrus, kuru izmaiņas grūti izskaidrot ar šī faktora ietekmi. Konstatēts, ka augsts trokšņa līmenis samazina redzeslauku, kā arī negatīvi ietekmē vestibulāro funkciju. Trokšņa ietekmē novērojama arī sistoliskā un diastoliskā asinsspiediena paaugstināšanās. Troksnis nedaudz paaugstina arī holestorola un glikozes līmeni un palielina asins viskozitāti (Kļaviņš, 2008).
SECINĀJUMI
1. Troksnis ir viens lielākajiem mūsdienu vides piesārņotājiem.
2. Troksnis var ietekmēt cilvēkus negatīvi gan fizioloģiski, gan psiholoģiski.
3. Troksnis ir saistīts ar daudzām cilvēka aktivitātēm, bet vislielākā ietekme ir ceļu, dzelzceļu un gaisa satiksmes troksnim. Tā ir īpaša problēma pilsētvidei.
4. Skaņa, kuras līmenis pārsniedz 85 dB un kuras iedarbības ilgums uz cilvēku ir vairāk nekā 8 stundas dienā, ir jāuzskata par potenciāli kaitīgu.
5. Cilvēkiem būtu jāzina trokšņa kaitīgā ietekme, jo bieži vien cilvēki pat nenojauš, ka miega traucējumu vai noguruma iemesls ir tieši troksnis.
…