Katram traipu veidam ir savs sastāvs, savas īpatnības, kurām jāpieskaņo tīrīšanas līdzeklis un paņēmiens.
Arī katram tekstīliju šķiedru veidam ir savs īpatnējs sastāvs, savas ķīmiskās un fizikālās īpašības, ar ko jārēķinās, izvēloties traipa tīrīšanas līdzekli un tīrīšanas paņēmienu.
Visus traipus nosacīti var iedalīt četrās grupās:
1. Traipi, kurus var iztīrīt sausā veidā, audumu izpurinot vai apstrādājot ar suku (putekļi, dubļi, māli, milti, krīts, kaļķis);
2. Traipi, kas tīrā, pasārminātā vai paskābinātā ūdenī šķīst vai pāriet emulsijā, suspensijā un tādējādi kļūst izmazgājami (cukurs, medus, ievārījumi, ciete, dažādi sāļi, augļu sulas, olbaltumvielas);
3. Traipi, kas ūdenī nešķīst, bet šķīst vienīgi organiskajos šķīdinātājos - benzīnā, spirtā, acetonā, etilacetātā, terpentīnā. Tie ir taukvielu, minerāleļļu, piķa, sveķu, bitumena, darvas, laku, krāsu un daudzi citi traipi.
4. Traipi, kuru izņemšana saistīta ar vielas ķīmisku pārveidošanu. Tie ir, piemēram, rūsas, kafijas, kakao, tintes, zāles, organisko krāsvielu un dažu medikamentu traipi.
Lai traipu varētu iztīrīt, jāzina traipa raksturs. Svaigus traipus var iztīrīt daudz vieglāk un ātrāk nekā vecus traipus. …