Ievads
Latvijas ģeogrāfiskais izvietojums, valsts atrašanās Baltijas jūras krastā, neaizsalstošās jūras ostas un robeža ar četrām valstīm - Igauniju, Lietuvu, Krieviju, Baltkrieviju - nosaka tās saites lomu starptautiskajā transporta sistēmā un paver tai plašas iespējas būt par svarīgu posmu tirdzniecības attīstībā starp austrumiem un rietumiem. Kopš Padomju laikiem saglabājusies transporta infrastruktūra ļāva attīstīties transporta, un tai skaitā arī tranzīta, nozarei valsts tautsaimniecībā, tranzītpakalpojumiem kļūstot par vienu no visvairāk eksportētajiem pakalpojumiem. Tranzīta pakalpojumu nozīmi valsts ekonomikā pierāda arī tās īpatsvars Latvijas iekšzemes kopproduktā – 15,4 % (2001. gadā) [45].
Pasaules ekonomikas globalizācijas apstākļos, transports un ar to saistītās finansu sfēras ir svarīgākā svira Latvijas integrācijas procesos. Par vienu no Latvijas ekonomikas attīstības pamatpunktiem ir kļuvusi transporta sistēmas pilnveidošanas, nodrošinot vēl lielāku tranzīta potenciālu starp Eirāzijas valstīm. Tieši šī sfēra nākotnē kļūs par būtisku ieguldījumu Latvijas IKP paaugstināšanai, kā arī citu ekonomikas jomu attīstībai. Elektroniskās tirdzniecības attīstība ar interneta palīdzību starptautiskajā līmenī uzliek papildu pienākumus transporta nozarei preču piegādes lomā, jo ir nepieciešams ievērot ļoti precīzus piegādes termiņus
Eiropas tirgū Latvija kā tranzītvalsts ir ļoti nopietns konkurents. Rietumu valstīm ir grūti konkurēt ar mums tranzīta jomā. Atteikšanās no šīs nišas Latvijai varētu būt ļoti bīstama.
…