Secinājumi
Pamatojoties uz kursa darbā veiktajiem pētījumiem tika izdarīti sekojošie secinājumi:
1. Cenas noteikšana ir atkarīga no dažādiem ekonomiskiem, politiskiem, juridiskiem, ģeogrāfiskiem ierobežojumiem, kurus jāņem vērā veidojot cenu. Pretēja gadījumā, uzņēmējs var zaudēt visu savu naudu.
2. Uzņēmēji ekonomisko krīžu laikā ir ieinteresēti samazināt izmaksas.
3. Katra uzņēmuma stratēģijai jāattīstās atbilstoši videi, kurā tas darbojas un tāpēc uzņēmums nevar ignorēt ārējus un iekšējus faktorus, jo citādi tas var radīt konfliktus uzņēmumā, padarīt tā darbību neefektīvu.
4. Jebkurā organizācija darbojas konkrētos tirgus apstākļos. Tas nozīmē, ka tās vadības lēmumu pieņemšana ir atkarīga no ārējās un iekšējas vides faktoriem, kuru iedarbe ir ļoti dažāda.
5. Galvenais ārējās vides faktors, kas liek uzņēmumiem mainīt produktu cenas, ir inflācija. Līdz ar inflācijas palielināšanos aug arī izmaksas un samazinās peļņas norma. Lai to nepieļautu, uzņēmumi paaugstina cenas.
6. Ņemot vērā, ka ekonomisko krīžu laikā daži uzņēmumi neizmanto transporta pakalpojumus, tāpat efektīvi, kā stabilas ekonomikas laikā. Līdz ar to transporta firmas, visticamāk palielinās cenas savām pakalpojumiem, lai segtu izmaksas.
7. Augsta inflācijas līmeņa dēļ, uzņēmumi ir spiesti paaugstināt cenas lai nekļūtu par bankrotu. Taču jāievēro, ka pat cenu paaugstinājums nepalīdzēs daudziem saglabāt savu biznesu. Jau šodien daudzie mazie uzņēmumi bankrotējas.
8. Konkurence ietekmē uzņēmuma attīstību vairākos veidos, pirmkārt, mudinot uzņēmumu ieviest savā darbībā jauninājumus, jaunas tehnoloģijas, lai pievilinātu pircējus. Konkurence samazina cenas, paaugstina kvalitāti un paplašina klientu izvēles iespējas.
9. Konkurences apstākļos, ja tirgus ir piesātināts, katra papildu produkta vienība vidēji jāpārdod par zemāku cenu.
10. Uzņēmuma darbību un cenas veidosānos ietekmē valsts noteiktie nodokļi, muitas tarifi eksportam un importam, kas spēj uzņēmējdarbību gan sekmēt, gan kavēt.
11. Pasaules naftas cenu pazemināšanas dēļ, transporta kompānijām ir iespēja paaugstināt peļņu.
12. Ja pieprasījums ir elastīgs, tad pārdevējs ir ieinteresēts pazemināt cenas, kas dod iespeju palielināt kopējos ieņēmumus. Protams, pazemināt cenu var tikai līdz noteiktai robežai, kas atkarīga no preces ražošanas un apgrozījuma summārās izmaksas.
13. Normālā tirgus ekonomikā cenas veidojas piedāvājuma un pieprasījuma mijiedarbībā.
…