Transports jau sen tiek atzīts par vienu no galvenajām valsts ekonomiskās un sociālās attīstības nozarēm.
Latvijas transporta sistēmai ir jāapmierina 2,4 miljoni valsts iedzīvotāju- 42,0 tūkstoši ekonomiski aktīvo uzņēmumu un uzņēmējsabiedrības, 101,2 tūkstoši zemnieku saimniecību, 2,9 miljonu ha mežu platību apsaimniekotāju un izmantotāju, kā arī 1,9 miljonu ikgadējo tūristu ikdienas vajadzības pēc mobilitātes. Latvijas transporta infrastruktūra apkalpo arī ārvalstu kravu un pasažieru pārvadātājus.
Efektīvs transports un sakari ir pamats brīvai kapitāla, preču, pakalpojumu un cilvēku kustībai. Transportam ir būtiska loma arī, lai nodrošinātu ekonomisko izaugsmi un labklājības augšupeju visos Latvijas reģionos un palīdzētu straujāk attīstīties vājākajiem reģioniem.
Attīstīta transporta infrastruktūra ir vitāli svarīga ekonomiskajai attīstībai divu iemeslu dēļ:
1. tā palīdz attīstīties Latvijas tautsaimniecības nozarēm, un,
2. tā atļauj ieiet Eiropas tirgū ar precēm un pakalpojumiem, kas ir konkurētspējīgi
Tirgus apstākļos transporta nozīme nepārtraukti pieaug, jo ātrums un piegādes drošība ir galvenie nosacījumi, kas pārliecina patērētājus pirkt preces un pakalpojumus. Šajā kontekstā jāatceras, ka būtiskas ir izmaiņas attāluma dēļ, tās ietver sevī ne tikai preces cenu, bet arī pieeju tirgus informācijai, sakarus ar piegādātājiem un dislokāciju. Latvijai tas ir būtiski, jo lielākā tranzīta kravu plūsma notiek caur jūras ostām.…