Runājot par līderi un līderību, vispirms jānoskaidro tādi termini, kā vara, vadīšana un vadītājs. Tas nav gluži viens un tas pats, bet visiem šiem terminiem ir cieša saistība.
Vara ir iedarbība uz darbinieku rīcību, lai sasniegtu organizācijas mērķus1.
Vadīšana ir iedarbība uz darbinieku darbību (personu vai grupu) ar noteiktām metodēm un paņēmieniem, lai īstenotu organizācijas mērķus2.
Vadītājs ir konkrēts darbinieks, kurš ietekmē darbinieku darbību (personu vai grupu), lai īstenotu organizācijas mērķus3.
Tātad jebkurā organizācijā vadītājs izmanto noteiktus paņēmienus, kurus pielietojot,
tiek sekmēts organizācijas darbs. Bet gadās arī izņēmumi, kad organizācijas darbs var tikt traucēts. Tas atkarīgs gan no vadītāja, gan darbinieku rakstura un temperamenta, kā arī no izmantotā varas veida.
Atkarībā no uzņēmumā pastāvošās hierarhijas, vadītājus var iedalīt pēc vadīšanas līmeņa un pēc organizatoriskās darbības veida.
Pēc vadīšanas līmeņa:
Augstākā līmeņa vadītāji :
1.ir atbildīgi par visas organizācijas vadīšanu kopumā;
2.izstrādā darbības politiku;
3.pieņem ilgtermiņa stratēģiskus lēmumus;
4.vada organizācijas mijiedarbību ar apkārtējo vidi.
Vidējā līmeņa vadītāji :
1.ir atbildīgi par zemākā līmeņa vadītāju darbu;
2.pieņem taktiskus lēmumus.
Zemākā līmeņa vadītāji :
1.ir atbildīgi par katra padotā darbu;
2.pieņem operatīvus lēmumus.
Pēc organizatoriskās darbības veida:
Funkcionālie vadītāji atbild par vienu darbības veidu, bet vispārējie vadītāji atbild par visiem darbības veidiem kopumā visā organizācijā vai tās struktūrvienībā.
Jebkura veida organizācijā pastāv formālie un neformālie vadītāji. Formālie vadītāji ir administratīvi nozīmēti. Neformālie vadītāji jeb līderi ir darbinieki no kolektīva vidus, kuriem nav oficiāli noteiktu pilnvaru, bet kurus kolēģi respektē un ieklausās viņu viedoklī. Problēmas varētu rasties tajā gadījumā, ja abi šie vadītāji nonāk konfliktā.…