SECINĀJUMI
1. Darījumos starp neatkarīgiem uzņēmumiem peļņu veido tirgus likumi kā arī nodokļu maksātājam ir jāpierāda, ka tas ir ievērojis tirgus cenas principu.
2. UIN ir jāpalielina, ja uzņēmums pērk preces vai pakalpojumus par cenām, kas ir augstākas par tirgus cenām vai pārdod preces vai pakalpojumus par cenām, kas ir zemākas par tirgus cenām, vai veic cita veida darījumus, kuros transfertcena atšķiras no tirgus vērtības.
3. Atbilstība tirgus cenām ir jāpamato ar transfertcenu dokumentāciju, kas sastāv no: Nozares, Uzņēmuma, Funkcionālās un Ekonomiskās analīzes.
4. Transfertcenu dokumentāciju - VID ir jāiesniedz viena mēneša laikā pēc pieprasījuma, un jāglabā 5 gadus.
5. Transferta cenas noteikšanas pamatā ir detalizēta darījumu salīdzināmības faktoru un ekonomiskā analīze, kas tiek dokumentēta transferta cenu dokumentācijā.
6. Nozares analīze transferta cenu dokumentācijā ļauj novērtēt grupas stiprās un vājās puses no konkurences viedokļa, nosakot svarīgākos veiksmes faktorus, kurus uzņēmumam nepieciešams veikt vai uzsākt, lai līdzdarbotos attiecīgajā nozarē un gūtu peļņu.
7. Funkcionālā analīze transferta cenu dokumentācijā izvērtē savstarpējos darījumos katra dalībnieka relatīvo ieguldījumu un uzņemto riska lielumu.
8. Transfertcenu dokumentācija ir dokuments, kas apliecina darījumu starp saistītajām pusēm un kas ir aizsardzības dokuments VID audita gadījumos.
9. Arī pastāvot transfertcenu dokumentācijai uzņēmumā, VID un nodokļu maksātājiem mēdz būt atšķirīgi viedokļi par darījumu tirgus vērtības noteikšanas principiem un pieeju, jo pagaidām nav izveidots vienots modelis, pēc kura noteiktās situācijās ir jāvadās, izstrādājot transfertcenu dokumentāciju.
10. Juridiski viens un tas pats darījums var novest pie dažādām darījuma tirgus vērtībām, jo tās tiek ietekmētas arī ar uzņemtajiem riskiem, veicamajām funkcijām un izmantotajiem aktīviem.
…