Šajā referāta tiks pievērsta uzmanība totalitārisma radīšanai (jo to vienmēr kāds rada), būtībai, attīstībai un pašiznīcināšanās iezīmēm.
Totalitārismam ir tikai tam piemītošas iezīmes, no kurām jau sen ir sastādīta vienojoša definīcija. Pasaules vēsturē ir bijuši tipiski totalitāras valsts piemēri. Kā galvenos šeit varētu minēt Ādolfa Hitlera vadīto Vāciju, kā arī Padomju sociālistisko republiku savienību, kura uz mūžiem paliks tās iedzīvotāju atmiņās kā, par cik perfekts, par tik arī galēji nežēlīgs kontroles mehānisms.
Totalitārisma definīcija varētu būt sekojoša:
totalitārisms ir valdīšanas forma, kā arī politiskais režīms, kuru raksturo varas galēja centralizācija un koncentrācija valsts vadoņa rokās. Šo režīmu raksturo arī izpildvaras visvarenība, kas balstās uz militārismu, represīviem orgāniem un ārpustiesas represijām. Tautas pārstāvību institūcijas lielākoties vai nu nepastāv, vai pastāv tikai formāli. Ekonomika, kultūra, izglītība un komunikācijas ir valsts kontrolētas un regulētas. Valsts vadītāja tēls tiek idealizēts. Ideoloģijā blakus mītam par rases, nacionālo, reliģisko vai citu pārākumu tiek kultivēts ienaidnieka tēls.
…