Šis temats ir aktuāls skolēniem, studentiem un visiem interesentiem, kas interesējas par ekonomiku un tirgus apstākļiem Latvijā. Darbu var izmantot arī dažas firmas, kas interesējas par konkurenci un kurām šī informācija ir aktuāla.
Mans mērķis bija apkopot atpazīstamu tirgus modeļu veidus Latvijā un iegūt informāciju, kāpēc tieši kādai firmai ir tāds tirgus veids.
Šajā referātā apskatīju tirgus modeļus un par dažiem sastopamiem tirgus modeļiem aprakstīju apakšnodaļās.
Šī darba uzdevums ir papildāt zināšanas ekonomikas jomā un Latvijas mērogā konkurenci.
Kā kvalitatīvas izpētes metodes tiek izmantotas dažādas grāmatas, intervijas.
Aktuālas informācijas iegūšanai tiek izmantots internets.
Darbs sastāv no piecām galvenajām nodaļām. Pirmajā tabulas veidā attēlotas galvenās tirgus formas, otrajā – monopola tirgus modeļa veidi. Otrajai nodaļai ir trīs apakšnodaļas, kur apskatīti trīs monopola tirgus modeļa veidi. Trešajā nodaļā aprakstīti monopola rašanās apstākļi, ceturtajā nodaļā tiek salīdzināts monopols un pilnīga konkurence. Piektajā nodaļa ir par oligopolu.
18. gs. sākumā sāka veidoties reālais preču tirgus, kura pamatprincipi saglabājušies līdz pat šodienai. Visi tirgi ir savstarpēji saitīti. Uzņēmējs, kurš darbojas preču tirgū, attīsta ražošanu un tirdzniecību, noteikti pievērsīsies darba tirgum, kur pirks darba resursus, kā arī kapiteļa tirgum, lai iegūtu līdzekļus ražošanas faktoru iegādei.. (2.; 101)
Tirgus funkcionēšanas efektivitāte ir augstāka, jo aktīvāka ir konkurence un jo labāki ir apstākli tās izpausmei.
Konkurences ietekmē tirgū veidojas stāvoklis, kad neviens uzņēmējs nespēj noteikt preces vai pakalpojuma tirgus cenu. Uzņēmējdarbības nosacījumiem visatbilstošākais konkurences veids ir pilnīgā konkurence1.
Tomēr pilnīgās konkurences nosacījumu ievērošana brīvās uzņēmējdarbības laikmetā nebūtu iespējama. Vēl grūtāk tos izpildīs šodien – datoru un reklāmas laikmetā.(2.; 134)…