Par sava studiju darba “Tiesu varas institūciju un to amatpersonu statuss valsts tiesiskajā mehānismā” mērķi izvirzīju, apmeklējot tiesas sēdes, iepazīties ar tiesu varas institūciju funkcionēšanas vispārējo kārtību, to vietu un lomu valsts tiesiskajā mehānismā, tiesvedības vispārīgiem noteikumiem. Tāpat arī gūt priekšstatu par tiesnešu un tiesu sistēmai piederīgo amatpersonu praktisko darbību- uzdevumiem, pienākumiem un ētikas principiem. Uz 1. studiju gada laikā iegūto teorētisko zināšanu un tiesu procesu novērojumu bāzes veikt patstāvīgu pētījumu, ietverot tajā situācijas aprakstu un analīzi.
Tiesu sistēma Latvijā
Kad tika nodibināta Latvijas valsts, tika radīta arī tiesu vara, jo bez tās valsts nav iedomājama nevienu brīdi. 1918. gada 6. decembrī Latvijas Tautas padome pieņēma “Pagaidu nolikumu par Latvijas tiesām un tiesāšanas kārtību”, kas ir uzskatāms par pamatu Latvijas tiesu sistēmai.
1992.gada 15.decembrī tika pieņemts likums “Par tiesu varu”, kas stājās spēkā 1993.gada 1. janvārī. Šis likums noteica Latvijas jauno tiesas sistēmu kopumā, kas tika radīta tūdaļ pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Tagad Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai ir pastāv arī neatkarīgu tiesu vara. Tiesu varu īsteno atbilstoši tiesiskuma principam. Saskaņā ar likumu “Par tiesu varu” Latvijas Republikā tiesu vara pieder rajonu jeb pilsētu tiesām( 34 rajonu tiesas), apgabaltiesām (Rīgas, Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales), Augstākajai Tiesai un Satversmes tiesai.
Netiek pieļauta nekādu speciālu tiesu izveidošana. Satversme nosaka, ka drīkst izveidot vienīgi kara tiesu kara vai izņēmuma stāvokļa gadījumos. Kara tiesas darbību nosaka speciāls likums .…