Ikviens no mums, dzīvojot noteiktā valstī un sabiedrībā, ir pakļauts noteiktai sabiedriskās kārtības regulēšanai - ir pakļauts likumiem, kurus nosaka pastāvošā valsts.
Valsts ir tā, kas ar tiesību normām regulē brīvības izmantošanu, īpaši garantējot, lai cilvēki savstarpēji respektētu savas elementārās brīvības izmantošanu un ar tām nodrošinātas priekšrocības: viņu dzīvības, fizisko neaizskaramību, mantību, brīvību netikt fiziski piespiestam un izmantotam, privātās darbības jomas netraucētību un cilvēcisko cieņu vispār.
Latvijas Republikas Satversmes 1.pants nosaka: „Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika.” No demokrātiskas valsts principa tiesiskā valstī no likumdevējvaras un izpildvaras neatkarīga, tikai likumam padota tiesu vara garantē tiesību aizsardzību pret saviem līdzpilsoņiem un arī pret valsts varu.
Saskaņā ar Satversmi un likumu „Par tiesu varu” Latvijā pastāv neatkarīga tiesu vara. Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākai tiesai un Satversmes tiesai. Latvijā tiesu spriež tikai tiesa.
Ar tiesu varu Latvijā saistās ne tikai tiesas, bet virkne personu un tiesas varai pakļautu institūciju, kuras arī tuvāk tiks apskatītas referātā.…