Likuma “Par tiesu varu” 1. panta otrā un trešā daļa nosaka, ka Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga tiesu vara un Latvijas Republikā tiesu spriež tikai tiesa..
Pēc būtības tas nozīmē, ka Latvijā tikai tiesa var atzīt kādu par vainīgu noziedzīgā nodarījumā un piespriest par to sodu, atrisināt civiltiesisku strīdu, kā arī aizsargāt personu likumiskās intereses no valsts vai pašvaldību institūciju prettiesiskas rīcības. Tātad tiesa ir institūcija, kurā tiek izšķirti cilvēku likteņi.
Latvijas Republikas Satversmes 82. pants nosaka, ka tiesu var spriest tikai tie orgāni, kuriem šīs tiesības piešķir likums, un tikai likumā paredzētā kārtībā.
Tiesas spriešana ir tiesu varas realizācijas forma, tās jurisdiktīvā izpausme.
Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 91. pantu: “Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.”
Katrs cilvēks var aizstāvēt savas tiesības un likumīgās intereses taisnīgā tiesā. Ikviens ir uzskatāms par nevainīgu, kamēr viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu. Katram ir tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību. Nevienam nedrīkst atņemt vai ierobežot brīvību citādi kā tikai saskaņā ar likumu. Šīs cilvēka pamattiesības nosaka Latvijas Republikas Satversme.…