Ik dienu daudzi cilvēki kontaktējas ar tiesu sistēmai piederīgām personām. Kāds pie notāra kārto mantojuma lietas, kāds privatizē savu dzīvokli, kādam citam vajadzīga advokāta palīdzība. Vai šīs personas ir amatpersonas, vai viņu darbs ir privāts bizness - daļai sabiedrības skaidrības nav. Autore dzirdējusi izteikumus par to, ka notāri prasa ļoti augstas maksas par sniegtajiem pakalpojumiem. Tātad, par to, ka amata atlīdzības takses notāriem ir stingri noteiktas, visticamāk zina tikai daļa no apmeklētājiem.
„Sabiedrībā ir radies nepareizs priekšstats par zvērinātu tiesu izpildītāju pienākumiem un funkcijām. Pret viņiem ir negatīva attieksme kā pret kaut kādiem ļaundariem, kuri cilvēkam apraksta pēdējo mantu vai izliek no mājokļa, ja ilgāk nav maksāta īre. Lai gan zvērinātam tiesu izpildītājam tas jādara neatkarīgi no tā, vai viņš to vēlas vai ne.”1
Ik pa laikam sabiedrību saviļņo skandāli, kuros iesaistīti advokāti, prokurori vai tiesu izpildītāji. Autore uzskata, ka tiesu sistēmai piederīgo personu darbs vienmēr tiks publiski analizēts un vērtēts. Līdz ar to, aktuālas arī būs tiesību normas, kas reglamentē šo personu darbību.
Autores darba mērķis ir izpētīt prokuroru, zvērinātu advokātu, zvērinātu notāru un zvērinātu tiesu izpildītāju darbību Latvijas Republikā.
Mērķa sasniegšanai autore izvirza sekojošus uzdevumus:
1.izpētīt, kādi normatīvie akti regulē viņu iecelšanas un atlaišanas kārtību, nosaka darbam nepieciešamo izglītību;
2.izpētīt šo personu pienākumus un tiesības;
3.izdarīt secinājumus un izteikt priekšlikumus iespējamo problēmu risināšanai.
Lai sasniegtu mērķi un izpildītu izvirzītos uzdevumus autore izmantos aprakstošo (deskriptīvo) un analīzes metodi.
Veicot pētījumu par tiesu sistēmai piederīgām personām, autore galvenokārt analizēs normatīvos aktus. Tiks izmantota arī cita pieejamā literatūra un mācību grāmatas, kā arī interneta resursi. Darba noslēgumā ir izmantotās literatūras, normatīvo aktu un interneta adrešu saraksts. Darbs ir sadalīts četrās nodaļās. Likumā Par tiesu varu2 ir noteiktas četras tiesu sistēmai piederīgas personas. Katra no nodaļām ir par vienu no pētāmajām personām. …