Tiesu psihiatriskā ekspertīze ir procesuāla darbība, ko veic tiesu medicīnas eksperts saskaņā ar procesa virzītāja lēmumu krimināllietā vai tiesas lēmumu administratīvajā lietā vai civillietā, izsakot puses lūgumu, veic tiespsihiatrijas eksperts, kurš saskaņā ar speciālajām zināšanām psihiatrijā sniedz eksperta atzinumu par krimināllietā, administratīvajā lietā vai civillietā noskaidrojamiem apstākļiem.
Tiesu psihiatrisko ekspertīžu veikšanas metodisko vadību un uzraudzību nodrošina Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs, kas darbojas saskaņā ar labklājības ministra apstiprinātu nolikumu.
Labklājības ministrijas sistēmā ietilpst šādas ekspertīzes veikšanas iestādes:
Tiesu medicīnas ekspertīzes centrs un tā starprajonu nodaļas izdara galvenās dzīvu cilvēku, līķu un lietisko pierādījumu ekspertīzes, kā arī realizē tās pēc krimināllietu materiāliem. Šī centra sastāvā ir dzīvu cilvēku apskates nodaļa, līķu izpētes nodaļa un fizikāli tehniskā nodaļa, kā arī tiesu ķīmijas, bioloģijas un histoloģijas laboratorija.
Tiespsihiatriskās ekspertīzes izdara Valsts psihiskās veselības aprūpes centra ambulatorās tiesu psihiatriskās ekspertīzes nodaļā, kā arī Rīgas, Jelgavas, Daugavpils, Liepājas, Aknīstes un Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcās.
Tiesu psiholoģiskās ekspertīzes izdara Valsts psihiskās veselības centrā un Rīgas psihoneiroloģiskā slimnīcā.
Tiesu psihiatrisko ekspertīzi veic, lai noskaidrotu vai procesa dalībniekiem krimināllietā vai civillietā nav psihiski traucējumi, kas nozīmīgi lietā svarīgu jautājumu noskaidrošanā.…