Anglo – sakšu tiesību sistēmas būtība un vēsture
Anglo – sakšu tiesību sistēma ir pasaulē otrā lielākā tiesību sistēma. Tā apvieno tās tiesību sistēmas, kas radušās Anglijā karalisko instanču darbības rezultātā jau sākot no 1066. gada, kad Angliju iekaroja Normandijas hercogs Vilhelms. Anglo – sakšu tiesības veidojās atšķirīgi no Kontinentālās Eiropas. Tās radās kazuistiski un neizjuta romiešu tiesību ietekmi. Vilhelms būtiski neizmainīja esošo tiesisko kārtību. Vispārējās tiesības, kas ir labāk pazīstamas kā „common law”, sāka veidoties sākot ar 12. gadsimtu, kad karaļa tiesa ieguva pārsvaru pār grāfistu, simtu un feodāļu tiesām. Vispārējās tiesības radīja karaliskas tiesas, bet vēlāk tika izveidotas taisnīguma tiesības jeb „law of equity”, ko radīja Lords kanclers.
Anglo – sakšu tiesību sistēmai ir raksturīga tendence neuzticēties augstākai varai un tās koncepcijai, bet gan pilnīga uzticēšanās tiesu varai, kas ir uzskatāma par taisnīgāko. Šī īpašība ir sastopama arī mūsdienu valstīs, piemēram, ASV, Anglijā, Kanādā, Austrālijā, Jaunzelandē kā arī 36 valstīs, kas ir Britu sabiedrības locekļi.
Neskatoties uz daudziem kodifikācijas mēģinājumiem, anglo – sakšu „common law” sistēma paliek „uzticīga” precedentu tiesībām jeb augstāko tiesu spriedumiem, bet tas neizslēdz statūtu lomas pieaugšanu. Šīs tiesības ir kā pretstatījums vietējām paražām, jo tās ir kopīgas visai Anglijai. Šī sistēma tika radīta, balstoties uz karaliskām tiesām jeb tā saucamām Vestminsteres tiesām, kur pirmās sēdes tika rīkotas jau 13. gadsimtā.
…