Secinājumi un priekšlikumi
Dotā referāta ietvaros tika izpētīts tiesu precedents kā tiesību avots ASV tiesību sistēmā. Lai paveiktu šo uzdevumu, darba autore sākumā pievērsās kopējam tiesību avotu raksturojumam šīs valsts tiesību sistēmā, tālāk akcentējot tieši tiesu precedenta būtību, izpratni un nozīmi, kā arī nosakot tā vietu pēc prioritātes ASV tiesību avotu sistēmā. Darba gaitā ASV tiesību sistēma tika nemitīgi salīdzināta gan ar Lielbritānijas (kā vispārējo tiesību paraugvalsti), gan ar Latvijas (kā romāņu-ģermāņu tiesību saimes valsti) tiesību sistēmām, un šī salīdzinājuma rezultātā ASV īpatnības kļuva skaidrākas un pārredzamākas.
Kā referāta autore minēja ievadā šim darbam, Austrumu puslodē dzīvojoši cilvēki, ieskaitot viņu pašu, bieži vien vadās pēc stereotipiem un pārlieku vispārinātām, paviršām atziņām attiecībā uz ASV valsts iekārtu, tiesību realizāciju un vērtību aizstāvēšanu. Jāatzīst, ka šī referāta izstrādes gaitā tika atmaskots kārtējais tā autores maldīgais uzskats par ASV. Proti, viņa vienmēr ir bijusi pārliecināta, ka tiesu precedents šīs valsts tiesību sistēmā, tāpat kā Lielbritānijā, spēlē pirmo vijoli tiesību avotu vidū. Bet, kārtīgāk izpētot šo jautājumu, nācās atzīt, ka attiecībā uz ASV viss ir daudz sarežģītāk un neviennozīmīgāk nekā Lielbritānijā, kuras tiesību sistēmā attiecības ar tiesu precedentu veidojušas gadsimtiem ilgi un tieši šajā fenomenā meklējami valsts tiesību sistēmas pirmsākumi.
Proti, referāta secinājumu daļā ir akcentējami trīs svarīgākie momenti:
1. ASV tiesību sistēmā, kaut tā tiek tradicionāli pieskaitīta pie anglo-sakšu tiesību saimes, ir vairākas iezīmes, kas to satuvina ar romāņu-ģermāņu tiesību sistēmas valstīm.
…