Aristotelis teicis: „Labāk, lai likums valda nekā viens no pilsoņiem un pat likuma sargi ievērotu likumu.” Šīs atziņas pamatā ir svarīgākais taisnīgas tiesu sistēmas un tiesu prakses pilnvērtīgas funkcionēšanas priekšnoteikums – likuma realizētājiem pašiem jābūt taisnīgiem, godprātīgiem un jāievēro likums.
Tuvojoties Latvijas valsts simtgadei tiek veidoti atskati uz līdšinējo darbību tiesu sistēmas jomā, kā arī priekšstati un paredzējami turpmākajiem simts gadiem Latvijas tiesību sistēmā. Latvijas Republikas Satversmi pieņēma 1922. gada 15. februārī pēc vairākiem Satversmes sapulces darba gadiem.
Nacionālie tiesību principi un to pareiza piemērošana veicina valsts iedzīvotāju uzticību un paļāvību tiesu sistēmai. Tāpēc īpaši būtiska loma ir ikvienam tiesu personāla dalībniekam, pildot sev uzticētos pienākumus godprātīgi.
Tā, lai veicinātu tiesu personāla profesionālo izaugsmi un celtu kvalifikāciju pieņemti noteikumi, kuri iekļauti likumā „Par tiesu varu,” tāpat pieņemta Ētikas komisija un attiecīgi principi, pēc kuriem vadīties tiesnešiem un citiem tiesu sistēmas dalībniekiem.
Autora darba mērķis ir apkopot un analizēt tiesu personāla kopumu un tā funkcijas, galvenos profesionālās prakses, ētikas un morāles noteikumus, pēc kuriem tiem vadīties ikdienas darbā.
Lai arī darbā par tiesnešu ētiku un profesionālo ētiku autors atvēl nelielu nodaļu to raksturojumam, autors nosliecas piekrist Imanuela Kanta analīzei un secinājumiem par sabiedrības dzīves regulējumiem, kur par vadmotīvu tiek izmantota morāle un tiesības.