Medicīnas darbinieku profesionālo un amata tiesībpārkāpumu tiesu medicīnas ekspertīze
LR Satversmes Cilvēku pamattiesībās noteikts, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu.1 Mediķu praksē, tāpat kā jebkurā citā nozarē, iespējami tiesībpārkāpumi. To novērtēšanai pastāv tiesu medicīna jeb medicīna tiesībās.
Medicīnas darbinieku profesionālajā darbā var gadīties un diemžēl arī gadās dažādas kļūdas un paviršības, kas visbiežāk saistītas ar medicīnisko zināšanu, diagnostikas un ārstēšanas metožu nepilnību. Dažreiz tādas paviršības rodas, ja ārsts darbā neievēro nepieciešamo piesardzību vai nolaidīgi izturas pret saviem dienesta pienākumiem.
Ārstu kļūdas nereti rada slimnieku vai viņu radinieku sūdzības. Sūdzību konkrētie iemesli un pamats visumā ir dažādi: ārstēšanas vai operācijas nelabvēlīgs iznākums, kļūdaina vai laikā nenoteikta diagnoze, rupja vai nevērīga medicīnas darbinieku izturēšanās u.c. Lielāko tiesu sūdzības ierosina to ārstu darbība, kuri aktīvi iejaucas slimības procesā,- ķirurgu un akušieru ginekologu. Daudz retāk cilvēki sūdzas par pediatru un terapeitu kļūdām. Lielākā daļa lietu, kas ierosinātas pēc slimnieku vai to tuvinieku sūdzībām, pēc iepriekšējas izmeklēšanas tiek izbeigtas, jo ārstu darbībā netiek saskatītas nozieguma pazīmes…