Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma izpratnē korupcija ir kukuļošana vai jebkura cita valsts amatpersonas rīcība, kas vērsta uz to, lai, izmantojot dienesta stāvokli, savas pilnvaras vai pārsniedzot tās, iegūtu nepelnītu labumu sev vai citām personām.
Korupcija ir valsts amatpersonas pārkāpumi, kas izpaužas kā: 1) tās atrašanās nelikumīgā ietekmējamā (korumpētā) stāvoklī; 2) pilnvaru realizēšana interešu konflikta situācijā; 3) kukuļņemšana vai ieņemamā amata izmantošana savtīgos nolūkos.
Korupciju var izraisīt vairāki iemesli. Svarīgākie faktori, kas var veidot augsni korupcijai, ir atklātības trūkums publiskajā sektorā, tiesiskās reglamentācijas trūkums, nekontrolēta amatpersonu rīcība. Korupciju var veicināt arī tādi sociāli psiholoģiskie un morālie faktori kā cilvēku un īpaši amatpersonu savtīgums, ētiskuma un tiesiskās apziņas trūkums.
Korupcija apdraud gan valsts ekonomisko, sociālo un tiesisko attīstību, gan ikviena tās iedzīvotāja tiesību un brīvību realizāciju, tādējādi mazinot sabiedrības lojalitāti pret valsti un ietekmējot valsts politisko stabilitāti. Korupcija ietekmē valsts pārvaldi, novājinot tās spējas kalpot sabiedrībai. Tā kavē lēmumu pieņemšanu un izvēli, jo korumpētie ierēdņi, politiķi līgumus noslēdz ar tiem, kas piedāvā nelikumīgu peļņu, nevis labākos produktus un pakalpojumus.
Korupcijas novēršana ir tādu priekšnoteikumu radīšana, lai ierobežotu korupcijas rašanās cēloņus. Tie ir visi profilaktiskie pasākumi, kas tiek veikti, lai mazinātu korupcijas risku. Šādi pasākumi, piemēram, ir atklātības nodrošināšana, amatpersonu darbības kontrole un rīcības stingra reglamentācija. Arī iespējamo interešu konfliktu nepieļaušana valsts amatpersonu darbībā ir korupcijas novēršana.
Pie korupcijas apkarošanas pieskaitāma valsts amatpersonu saukšana pie administratīvās atbildības un sodīšana par pārkāpumiem korupcijas novēršanas jomā, kā arī cīņa ar koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem, par kuru izdarīšanu paredzēta kriminālatbildība. Cīņa ar koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem ietver izmeklēšanu, operatīvo darbību, kriminālvajāšanu un sodīšanu.
Referāta mērķis ir apskatīt tiesu lomu korupcijas novēršanā. Analizēt būtiskos jēdzienus, kas ir saistīti ar korupciju.