Latvijas Republikā līdzās likumdošanas un izpildu varai pastāv neatkarīga tiesu vara. Tiesu vara Latvijas Republikā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai. Latvijā tiesu spriež tikai tiesa – tiesneši un tiesas piesēdētāji, kas ir neatkarīgi un pakļauti tikai likumam. Tiesu neatkarību garantē valsts. Tiesu varu īsteno atbilstoši tiesiskuma principam.
Tiesu iekārtu Latvijas Republikā nosaka likums „ Par tiesu varu”
Tiesu lietu izskatīšanas principus un kārtību nosaka Latvijas Republikas Satversme, likums „ Par tiesu varu”, katari civilprocesuālie, kriminālprocesuālie un administratīvie procesuālie likumi.
Tiesu hierarhija rakstiski nostiprināta likuma „Par tiesu varu” 4., 5. un 6. nodaļā.
Civillietas, krimināllietas un administratīvās lietas Latvijā izskata 42 tiesā, kuras sadalītas trīs līmeņos – 35 rajonu (pilsētu) tiesas, sešas apgabaltiesas un Augstākā tiesa.
Tiesu varas simboli – tiesneša zvērests, piesēdētāja zvērests, mantija un amata zīme.
Rajona(pilsētu) un apgabaltiesas , to struktūra un funkcijas.
Rajona (pilsētas) tiesa tiek izveidota atbilstoši Latvijas Republikas administratīvi teritoriālajam iedalījumam. Rajona (pilsētas) tiesu izveido rajonā (pilsētā) un pilsētas rajonā.
Rajona (pilsētas) tiesa ir pirmā instance civillietām, krimināllietām un lietām, kas izriet no administratīvi tiesiskajām attiecībām.
Civilprocesa un kriminālprocesa likumi nosaka civillietas un krimināllietas, kuras ir piekritīgas rajona (pilsētas) tiesai.
Rajona (pilsētas) tiesas ir pirmā instance civillietām, krimināllietām un administratīvajām lietām.…