Izvērtējot mūsdienu sabiedrības prioritātes, visbiežāk tiek runāts par izglītību un izglītotu sabiedrību. Konkurences apstākļos iegūtās profesijas kvalitāte nosaka jauno speciālistu iekļaušanos darba tirgū. Tādēļ izglītības jomā aktualizē cilvēka apziņas raksturīgo darbību- domāšanu, lielu uzmanību akcentējot uz ētiskās domāšanas nozīmi. Tas sekmē topošā speciālista personības attīstību, rosina apzināties sevi kā vērtību, iepazīties ar mūžīgām ētiskām vērtībām. Lai varētu apjaust, ko izsaka vārds ētika, jāapskata arī tādi jēdzieni kā tikumība un morāle.
Ētika ir mācība par morāli. Tā ir cieši saistīta ar filozofiju. Morālo prasību izpildīšana tiek sankcionēta tikai ar garīgās iedarbības formām, rīcības sabiedrisku vērtējumu un nosodījumu.
Rosinot speciālistu personības attīstību, jāņem vērā profesionālā ētika, kas ietver praktiskus apsvērumus, pieredzi un apceri, kā pilnveidot profesionālo darbību. Lai varētu runāt par profesionālo ētiku, ir jāaplūko jautājums par to, kas tad ir ētika, ko šis jēdziens nozīmē. Tad varam tālāk runāt par profesionālo ētiku, kas ietver sevī Tiesnešu ētikas kodeksu, noskaidrot, kādus tikumus un morālās vērtības ietver sevī ētikas kodeksi un kā tas var palīdzēt speciālistiem viņu profesionālajā darbībā.
Lai varētu runāt par profesionālo ētiku, vispirms jāapskata, kas ir morāle, ko šis jēdziens izsaka sabiedrībai, jo ētika ir māčība par morāli. Morāle( no latīņu val. „moralis”- tikumīgs) ir sabiedrisko normu, principu un noteikumu sistēma, kas tikumiski nosaka cilvēka rīcību sabiedrībā un viņa izturēšanos pret citiem cilvēkiem. Vēstures gaitā šie principi un normas mainās līdz ar sabiedrības attīstību. Morāle ietver ideālo programmu, kas orientēta uz saprātīgo un labo, kas ir cieši saistīts ar tikumību. Tikumības pamatā ir taisnīgums, gudrība, drosme un mērenība. Parasti tiek atzīmēti tikumi, kas izriet no cilvēka dabiskajām dotībām. Patiesa tikumība nav sasniedzama pamācības ceļā, bet cilvēkam tikumi jāmācās visu mūžu, vingrinoties ētiskā domāšanā, godīgumā, taisnīgumā, patiesīgumā, veidojot uzvedības paradumus, iemācoties sevi savaldīt.…