Šajā darbā tiks apskatītas tiesnešu iecelšanas un apstiprināšanas problēmas. Lai nodrošinātu tiesu varas neatkarību, šis jautājums ir ļoti svarīgs. Būtiskākās problēmas tiesnešu iecelšanā un apstiprināšanā, lai nodrošinātu tiesu varas neatkarību, ir :1)vai tiesnešus vajag apstiprināt Saeimai vai kādai citai struktūrai tiesu varas iekšienē ;2) par tiesnešu apstiprināšanu uz termiņu vai bez pilnvaru termiņa ierobežošanas.
Šajos jautājumos dažādas sabiedriskās organizācijas un citi interesenti piedāvā dažādus risinājumus tiesu varas neatkarības stiprināšanā. Tādēļ ir nepieciešams izvērtēt piedāvātos risinājumus un patreizējo tiesisko stāvokli, lai rastu optimāli labāko tiesisko regulējumu.
Darba mērķis ir aplūkot iespējamos risinājumus un priekšlikumus, lai pēc iepējas efektīvāk varētu realizēt varas dalīšanas principu. Novēršot iespēju kādai no valsts varām ietekmēt citu valsts varu. Varas dalīšana ir būtisks tiesiskās valsts idejas elements. Šarls de Monteskjē attiecībā par tiesu varas nodalīšanu ir teicis: “ Nav brīvības, ja tiesu vara nav nošķirta no likumdošanas un izpildvaras. Ja tā būtu saistīta ar likumdošanas varu, tad vara pār pilsoņu dzīvību un brīvību būtu patvaļīga, jo tiesnesis vienlaicīgi būtu likumdevējs. Ja tā būtu saistīta ar izpildvaru, tad tiesnesim būtu apspiedēja vara”1.
Darbā netiks iztirzātas tiesneša kandidātam izvirzītās prasības, jo tās vairāk ir saistītas ar tiesu profesionalitāti. Tāpat netiks iztirzāti likumā “Par tiesu varu” paredzētie ierobežojumi personām kandidēt par tiesnesi.…