Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:566316
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.10.2018.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 24 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

J.Neimanis uzsver, ka „tiesnesis un valsts pārvalde ir padoti likumam. Taču likums nav vienīgais tiesību avots un likums nav tas pats, kas tiesības. Tādēļ, Satversmes tiesas ieskatā, padotība likumam nozīmē, ka tiesnesim tiesību normu piemērošanas procesā ir jātiecas sasniegt pēc iespējas taisnīgāku un lietderīgāku rezultātu, kas atbilstu tiesību sistēmai kopumā. To tiesību piemērotājs var izdarīt, ja viņš ievēro ne tikai likumu, bet arī tiesības.” „Balstoties uz institūcijām adekvātu varas sadali, tiesnesim ir pēc iespējas „jāpieturas” pie likuma, ja tas nav iespējams, jāmeklē risinājums, kas vislabāk atbilst tiesību sistēmai, jo tiesnesis nav piemērots politisku argumentu izmantošanai. Tiesnesis nav pilnīgi brīvs, un tas ir priekšnosacījums tiesnešu tiesību pieļaujamībai. Tātad tiesu varas pamatfunkcija ir izšķirt individuālu gadījumu. Tiesas nerada tiesības, tiesas meklē tiesības, tiesas konstatē, kas ir tiesības un tās nedrīkst autonomi atzīt, ko viņas uzskata par pareizu. Tiesnešu tiesības var būt tikai kā galaprodukts konkrētā gadījuma atrisinājumam.”

Secinājumi
Izmantojot gramatiskās, sistēmiskās un teleoloģiskās interpretācijas metodes, darba autore mēģināja noskaidrot kādiem „likumiem” likuma „Par tiesu varu” 1.panta otras daļas izpratnē ir pakļauts tiesnesis un secināja, ka tiesnesis ir pakļauts ārējiem normatīviem aktiem, tas ir, ir Satversmei, likumiem, Ministru kabineta noteikumiem un pašvaldību saistošie noteikumiem, kā arī Latvijas saistošiem starptautiskiem līgumiem, Eiropas Savienības tiesību normām, starptautiskiem tiesību normām, ārvalstu likumiem, judikatūrai, paražām, vispārējiem tiesību principiem.
Bet tiesnesis nav pakļauts pavēlēm vai instrukcijām, ne arī pakļaušana tiesu sistēmas hierarhijas spiedienam, spēku zaudējušām tiesību normām, tiesību normām, kas ir pretrunā ar augstāka ranga tiesību normu. Turklāt ar jēdzienu „likums” netiek aptvertas valsts pārvaldes iekšēja rakstura tiesību normas, jo tās iegūst savu saistošu spēku tikai pārvaldes iekšienē.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties