„Profesionālā ētika ir cieši saistīta ar tautas vispārējām tikumības parašām un tās vēsturi. Advokātu un tiesnešu profesionālās ētikas pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 20.-40. gados, kad darbojās neatkarīgās Latvijas tiesu sistēma, kuras likumdošana un tradīcijas bija saistītas ar Rietumeiropas valstu juridisko zinātni un praksi. Pēc neatkarības atjaunošanas izstrādāja un pieņēma tiesnešu un advokātu profesionālos ētikas kodeksus. Tomēr šie normatīvie akti atsevišķos gadījumos ir pārāk vispārēji un nekonkrēti.”1
Kaut gan ir bijušas atsevišķas diskusijas par ētikas jautājumiem un Tiesnešu mācību centrs par šo tēmu ir organizējis mācību kursus, šķiet, ka ar to arī ir apstājusies profesionālās ētikas jautājumu attīstība.
Tā kā tiesnešu un advokātu profesionālā darbība un savstarpējās attiecības ne reizi vien Latvijā raisījušas pārdomas un pat kaislības, tad darbā tiks apskatīti jautājumi, par ētikas problēmām, par kurām norisinājās arī diskusijas Augstākās tiesas un Amerikas Tiesu advokātu padomes 2006.gada 8. un 9. jūnijā rīkotajā konferencē „Tiesneši un advokāti profesiju saskarsmē: kopīgais un atšķirīgais Latvijas un Amerikas tiesību sistēmā”, kā arī viens no galvenajiem darba uzdevumiem ir skatīt un analizēt atsevišķus gadījumus no zvērināta advokāta prakses par tiesneša un advokāta savstarpējām ētikas problēmām tiesas procesa laikā. Tādējādi referāta mērķis ir noskaidrot dažādu juridisko profesiju pārstāvju, konkrēti – tiesnešu un zvērinātu advokātu – savstarpējās attiecības no ētikas skatu punkta, atrast ētisko problēmu cēloņus un izanalizēt radušās problēmas, sniedzot konkrētus piedāvājumus situācijas uzlabošanai.…