Latvijas Republikā, tāpat kā citās demokrātiskās valstīs – valsts ir cilvēka personīgo brīvību garantētāja, vairākuma gribu paudēja un mazākuma tiesību aizstāve. Valsts saskaņo dažādu sabiedrības sociālo grupu intereses, gādā par indivīda un sabiedrības drošību, uztur likumību un tiesisku kārtību.
Patiesi demokrātiska valsts – ir tiesiska valsts. Tiesiska valsts no netiesiskas atšķiras ar likumu kvalitāti: tiem jābūt humāniem, jānostiprina katra cilvēka neatņemamas tiesības, jāparedz valsts personības savstarpējā atbildība.
Tiesa ir galvenais tiesiskās kārtības nodrošināšanas līdzeklis. Tiesu vara tiek dēvēta arī par „trešo varu”. Par likumu ievērošanu un īstenošanu ir atbildīgi visi valsts institūti – valdība, policija, departamenti un pašvaldības, tomēr tiesiskās kārtības uzturēšanā īpaša vieta ir tiesai.
Tiesu varu dzīvē realizē cilvēki, kam ir noteikts profesionālās kvalifikācijas līmenis. Tādēļ ir ļoti svarīgi ievērot, lai tiesneši ir neatkarīgi un padoti tikai likumam. Tiesu varas kā valsts varas sastāvdaļas kvalitatīvo aspektu veido cilvēki. Bet likumdevējvarai un izpildvarai – jānodrošina pietiekami resursi, lai tiesu vara spētu veikt savas funkcijas.
Valsts pienākumus pret tiesu varu, neapstrīdami, deklarē vairāki starptautiskie dokumenti. Jo domājot par tiesu sistēmas attīstību, būtiski ir izvērtēt, ka galvenais šajā sistēmā ir cilvēks, nevis finanšu līdzekļu ekonomija. Vienlīdz svarīgi atcerēties, ka tiesas neatkarība ir tieši proporcionāla principa – par varas dalīšanu ievērošanai.
Kopš 1990. gada 4. maija, kad tika pasludināta Latvijas neatkarība, tiesu sistēma Latvijā, nav bijusi valsts prioritāte. Tāpēc valstī ir radusies situācija, kad nav nopietnas konkurences uz tiesneša un prokurora amatu. …