Izmantojot ikdienas pakalpojumus, tiek noslēgti dažāda tipa darījumi, kas sevī ietver dažāda veida atbildību vai pienākumus. Dažādas organizācijas veido savstarpējas attiecības, kas ir saistīts ar dažādu pakalpojumu sniegšanu, piemēram, par preču piegādi, celtniecību, preču pārvadāšanu, dažādu materiālu iegādi utt. Fiziskās un juridiskās personas šajā sakarā veic dažādas darbības, kas rada, maina vai izbeidz kā tiesības, tā pienākumus. Šādu izveidoto attiecību pamats ir darījums, kuram, lai attiecības būtu stabilas un godīgas, jāpiemīt spēkā esamībai. Taču praksē sastopami gadījumi, kuros, kārtojot tiesiskās attiecības, tiek izmantoti prettiesiski darījumi vai to elementi.
Izstrādājot darbu, izvirzām mērķi iepazīt un izpētīt gan tiesiskos darījumus, gan prettiesiskos, noteikt to formas, veidus un pazīmes, izmantojot gan spēkā esošos normatīvos aktus, gan pieejamo juridisko literatūru.
Darbs sastāv no divām nodaļām ar vairākām apakšnodaļām katrā. Nodaļās atspoguļots gan darījuma jēdziens, tā dalībnieku un īpatnības.