Pēdēja laikā ļoti bieži tiek runāts par tiesisku valsti, par tās uzbūvi, bet rodas iespaids, ka joprojām daudzi neizprot un nezin, ko nozīmē šis jēdziens, uz ko tas pamatojas un kāda ir tā vēsturiskā izcelsme.
Ievadā mēģināšu noskaidrot un definēt, kas ir tiesiska valsts.
Tiesiska valsts – ir valsts, kurā ikviens cilvēks jūtas aizsargāts, kur visos līmeņos valda augsta un stabila tiesiskā kārtība, likumdošanas process garantē tiesību normu savstarpējo saskaņotību, kur nodrošināta likuma prioritāte par ikvienas varas institūcijas un personas gribas aktiem, kā arī visu valsts institūciju un amatpersonu pakļautība likumam; valsts un pilsoņu savstarpējā atbildība, pilsoņu likumisko tiesību un brīvību garantijas.1
Lai gan visapkārt tik daudz bruņotu sfēru, kurām mūs jāsargā, vai varam droši apgalvot, ka mūsu valstī cilvēks jūtas aizsargāts un vai šajos apstākļos pati valsts ir aizsargāta? Vai valda stabila tiesiskā kārtība, kuras būtība ir iespējami precīzi, saskaņā ar likumu atrisināt problēmas, atjaunot aizskartās tiesības un tiesā apstrīdēt varas iestāžu rīcību, kurā šobrīd ir tik daudz patvaļas un prettiesisku darbību? Vai likumdošanas process garantē tiesību normu savstarpējo saskaņotību? Manuprāt notiek otrādi – pretrunu un nesaskaņu skaits katru dienu vairojas.…