Tiesiskās kārtības jēdziens
Starp juridiskās zinātnes un prakses problēmām, kas pēdējos gados piesaista sev tiesību zinātnieku un visas sabiedrības paaugstinātu uzmanību, atrodas tiesiskās kārtības jautājumi. Sabiedrības tiesiskajā dzīvē tiem ir prioritātes nozīme. Pilsoņu, valsts un sabiedrības intereses un vajadzības pieprasa sabiedriskās dzīves pamatsfēru sakārtošanu un stabilizāciju. Latvijas mūsdienu attīstības etapā stingra un noteikta sabiedriska tiesiskā kārtība izvirzās kā vienīgais iespējamais tālākas kustības ceļš. Bez tā nav iespējama tiesiskas valsts veidošana un civilizēta demokrātiska attīstība. Tiesiskā kārtība izvirzās kā ekonomikas atdzimšanai, visu sociālo sfēru funkcionēšanai, dzīvības procesu stabilizācijai un īstenas tautvaldības atjaunošanai nepieciešamais apstāklis. Tikai tādā stāvoklī tiek garantēta pilsoņu pamattiesību un brīvību, likumīgo interešu realitāte un visu subjektu tiem uzlikto pienākumu izpilde, atbildības par savu uzvedību realizācija.
Cilvēku svarīgāko dzīves sfēru stabilitātes, līdzsvara un vienmērīguma, garantējuma un līdzsvarošanas stāvoklis tagad ir nepieciešami vairāk kā nekad.
Pienācīgas tiesiskās kārtības trūkums dod spēcīgu triecienu cilvēku interesēm un sagrauj sabiedrību. Tas izpaužas pilsoņu tiesību, brīvību un interešu neaizsargātībā, augošā noziedzībā un pastāvīgos cilvēku dzīvības, veselības, goda un cieņas draudos, lielo pilsoņu grupu sociālas aizsardzības un labklājības garantiju atņemšanā, ekonomisko un sociālo sakaru iznīcināšanā, cilvēku sociālajā dalīšanos slāņos, valdošo struktūru patvaļas izpausmēs, korupcijā.
Šīs negatīvās parādības sabiedrība pārdzīvo ar sāpēm. Tāpēc tiesiskās kārtības veidošanas un nostiprināšanas jautājumi uzstāda ar stingru nepieciešamību prasības zinātnei un praksei.
Iet runa par lielām un sarežģītām problēmām, kas pieprasa zinātnisko paredzējumu un pamatotas rekomendācijas: par sabiedrības tiesisko struktūru un nozīmīgāko sociālo attiecību regulēšanas metodēm, par visvienkāršākām un vispilnīgākām sociālas dzīves atsevišķu sfēru organizācijas formām un par cīņu ar noziedzību, par mūsdienu sociāliem paraugiem un uzvedības etaloniem, par tām sociāli - tiesiskām vērtībām, kuras izstrādāja pasaules civilizācija un bez kurām normāla sabiedrības dzīve nav iespējama.
Sabiedrības tiesiskā kārtība ir sarežģīta sociāli - tiesiska struktūra. Tajā cieši sakļaujas tiesiska un netiesiska rakstura, valsts un vispārsociāla satura elementi, sociālo grupu, pilsoņu un visas sabiedrības intereses. Tā izpaužas visdažādākajās attiecībās un sakaros. Izrauta no tiem, paņemta ārpus sakarības ar reālo īstenību, tā absolūti neko nenozīmē, tāpēc tā tiek pētīta konkrētajās attiecībās un sakaros, kas dažādi uzstāda tās raksturlīknes jautājumus.…